Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Baykar Savunma tarafından geliştirilme aşamasında olan, yüksek irtifa uzun dayanıklılığa sahip insansız silahlı hava aracı Bayraktar Akıncı TİHA’ya dair açıklamalarda bulundu.

TEKNOFEST kapsamında Körfez Yarış Pisti’nde düzenlenen “TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları” programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bayraktar, “Biz test uçuşlarına devam ediyoruz. İki prototip ürettik, üçüncüsü yolda. Ondan sonra da seri imalat araçları üretilecek” dedi.

‘Yarışlarla bir anlamda geleceğin mühendisleri yetişiyor’

Yarışmayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte başlatan Bayraktar, yarışlarla bir anlamda geleceğin mühendislerinin yetiştiğini belirtti. Takımların her biriyle konuştuklarını ve yarışmacıların epey heyecanlı olduğunu da sözlerine ekleyen Bayraktar, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Tabii benim için şöyle bir anlamı var bunun. Biliyorsunuz, biz ülkemizin ilk milli insansız hava aracını yaptığımızda ufacık 5,5 kiloluk bir uçaktı. Ben bu teknolojinin ucunun ne olabileceğini açıkçası buradan görebiliyorum. İnşallah bu arkadaşlarımızın serüvenleri de böyle dünyada, bu alanda kimileri önemli girişimler kuracak kimileri önemli projelerde mühendis olarak görev alacaklar. Bir anlamda milli teknoloji hamlesi kapsamında, onların temelleri atılıyor.”

‘Tuz Gölü’nde adeta roket geçidi vardı’

ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE’nin desteğiyle dün Aksaray’da gerçekleştirilen roket yarışlarına ilişkin de konuşan Bayraktar, “Tuz Gölü’nde adeta roket geçidi vardı diyebilirim. Ülkemizin her tarafından neredeyse 81 ilinden kendi roketlerini önce hayal edip, araştırıp, geliştirip üreten genç kardeşlerimiz yarıştılar. İnşallah onlar ülkemizin havacılıkta, uzay teknolojisinde önemli işlerine imza atacaklar” dedi.

Otomotiv konusuna da değinen Bayraktar, otomotivde elektrikli araçlar ve akıllı araçlar olmak üzere iki büyük devrim olduğunu, elektrikli araçlarla alakalı geleceğin mühendisleri bu yarışmalarla yetiştiğini ve milli teknoloji hamlesi ekosisteminin oluşması anlamında Türkiye’nin bir sonraki 5, 10, 15 yılının çok daha parlak olacağını belirtti.

‘Test uçuşlarına devam ediyoruz’

Sabah saatlerinde Bayraktar Akıncı TİHA’nın uçuşu olduğunu ve önümüzdeki yıl göreve başlayacağını belirten Bayraktar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Biz test uçuşlarına devam ediyoruz. İki prototip ürettik, üçüncüsü yolda. Ondan sonra da seri imalat araçları üretilecek. Bugün yüksek hız ve yüksek irtifa denemelerinden biri daha yapıldı. Farklı konfigürasyonlarda, iniş kalkış denemeleri yapıldı. O da başarı ile adım adım ilerliyor. Tabii bu işler bildiğiniz gibi çok ufaktan başlıyor. 2000’li yıllardan başlayan bir macera. Buradaki gördüğünüz araçlar da inşallah bundan 10, 15 sene sonra çok önemli projeler olarak karşımıza çıkacak.”