Microsoft, Windows 8 sürümünün ardından 2013 yılında yayınladığı bir güncelleme ile 8.1 sürümünü duyurdu ve kullanıcıları farklı bir işletim sistemi ile tanıştırdı. Bu durum 2015 yılına, ta ki Windows 10 tanıtılana kadar sürdü. Windows 10, bugüne kadar Windows işletim sistemi ile ilgili bildiğimiz her şeyi değiştirdi ve Windows 10 mu, 8.1 mi daha iyi diye sorgulanmaya başladı.

Peki, Windows 10 mu, 8.1 mi; hangisi daha iyi? Microsoft ne yaparsa yapsın pek çok kullanıcının hala 8.1 sürümünü kullandığı biliniyor ve Windows 8.1 sürümünün önümüzdeki birkaç yıl daha kullanılacağı düşünülüyor. Windows 10 sürümüne geçmek konusunda hala kararsız olan kullanıcılar için farklı kategorilerde test edilen iki sürümü karşılaştırdık ve Windows 10 mu, 8.1 mi daha iyi sorusunu yanıtladık.

Windows 10 vs. Windows 8.1 karşılaştırması:

  • Önyükleme süresi, kazanan: Windows 10
  • Arayüz, kazanan: Windows 10
  • Kararlılık, kazanan: Windows 8.1
  • Kurumsal özellikler, kazanan: Windows 10
  • Güvenlik, kazanan: Windows 10
  • Mobilizasyon, kazanan: Windows 10

Önyükleme süresi:

Önyükleme süresi, kullanılan bilgisayarın sahip olduğu donanımlara ve daha pek çok farklı faktöre göre değişiklik gösterebilir ancak önyükleme süresini belirleyen temel etmen işletim sistemidir. Windows 10 ve 8.1 sürümleri bu konuda neredeyse başa baş bir sonuç aldılar.

IT Pro. tarafından yapılan testte; benzer iki cihaz, birinde 10 birinde 8.1 sürümleri yüklüyken aynı anda başlatıldılar ve her iki cihazın da önyüklemesi 8 saniye sürdü. Aralarında yalnızca küsurat farkı vardı. Fakat iki önyükleme arasında Windows 10 bir adım öndeydi.

Windows 10 sürümünün bir adım önde olmasının nedeni yüz tanıma özelliği. Elbette, yüz tanıma özelliği her bilgisayarda çalışmıyor ancak son dönemde aldığınız yeni bir cihazınız varsa, mutlaka Windows 10 yüz tanıma sistemine de uyumlu olacaktır.

Arayüz:

Windows 8, dokunmatik ekranı olmayan cihazlara da getirdiği döşemeli başlangıç ekranı ile bir hayli tepki çekmiş ve bu özellik son derece kullanışsız olarak nitelendirilmişti. 8.1 sürümü ile göze batan bazı durumlar düzeltilse bile istenilen arayüz asla sunulamamıştı.

Windows 10 ise bu konuda farklı bir adım atarak 7 ve 8.1 sürümlerinin başlangıç ekranlarından başarılı bir karışım yarattı. Bu karışım, hem mobil cihazlarda hem de bilgisayarlarda kullanım için son derece idealdi ve oldukça da sevildi.

Arayüz konusunda Windows 10 sürümünün öne çıkan diğer noktaları, arama çubuğu ve Dosya Gezgini. Arama çubuğu sayesinde bilgisayarın her noktasına kolayca erişebilen kullanıcılar bu özelliği çok sevdi. Aynı şekilde Dosya Gezgini’nin özelleştirilebilir olması da son derece kullanışlı bir özellik olarak nitelendiriliyor.

Kararlılık:

İki sürüm arasında yapılan karşılaştırmalar sonucunda 8.1’in galip çıktığı tek kategori kararlılık. Windows 8, piyasaya ilk çıktığı günden hatta beta sürümü yayınlandığından beri son derece kararlı ve sorunsuz çalışan bir işletim sistemidir.

Windows 10 ise sanki kum zemine yapılmış güzel bir bina gibi bir türlü sağlam duramıyor. Microsoft, sık sık güncelleme yayınlayarak var olan sorunlardan kurtulmaya çalışsa da, yine de pek çok kullanıcıdan Windows 10 hakkında hata ve çökme raporları alınıyor. 

Elbette, var olan bu sorunlar Windows 10’u bırakıp 8.1 sürümüne geçmek için asla bir neden olamaz. Temel bir karşılaştırma sonucu ortaya çıkıyor bu durum. Birçok kullanıcının Windows 10 ile hiçbir sorun yaşamadığı biliniyor. 8.1 sürümünün bu kategoride öne çıkmasının nedeni sağlam temellere oturmuş bir sistem olması.

Kurumsal özellikler:

Aslında Windows 8.1 iş dünyasını da göz önünde bulunduran pek çok farklı özellik ile birlikte gelmişti. Secure Boot, Windows To Go, Hyper-V sanallaştırması gibi özellikler kurumsal hayat için işe yarar durumdaydı ancak bir iş yerinde onlarca belki yüzlerce çalışanın aynı anda kullanabileceği bir sistem sunmuyordu. 

Windows 10, 8.1 ile gelen bu özelliklerin tamamını taşıyordu. Artı bir özellik olarak bu programlarda bulunan verilerin farklı mobil cihazlara aktarımını da kolaylaştırıyordu. Yani bu kategoride 8.1 sürümünün en önemli hatası, tek bir kaynaktan düzenlenen bir sistemin pek çok farklı kullanıcıda yaratacağı yansımanın hesaplanmamış olmasıydı. 

Windows 10 aynı zamanda iş yerlerinde bilgi işlem bölümü uzmanlarının yaptığı donanım ekleme ve silme, e-posta profili kurma, program kurulumu, güvenlik prensipleri gibi konularda da öne çıkıyor. Ayrıca kurumsal kullanımlarda güncellemeleri kısıtlayarak tüm çalışanların tek bir kararlı sürümde kalmasına olanak sağlıyor.

Güvenlik:

Windows 8.1 sürümünün sunduğu güvenli önyükleme özelliğinin daha açılış sırasında pek çok kötü amaçlı yazılımın çalışmasını ve sisteme ulaşmasını engellediği biliniyor. 8.1 aynı zamanda Windows Defender’ın yani ilk yerleşik antivirüs programının geldiği bir sürümdür.

Microsoft, Windows 10 ile yeni bir adım attı ve kullanıcıların 8.1 sürümünde pasif hale getirebildikleri güvenli önyükleme sisteminin kapatılma özelliğini devre dışı bıraktı. Çift önyükleme yapan kullanıcılar bu durumdan rahatsız olsalar da, güvenli önyükleme işleminin her zaman aktif durumda olması kapıda çift kilit olması anlamına geliyor.

Güvenlik kategorisinde Windows 10 sürümünü öne çıkaran en önemli nokta, kimlik doğrulama seçenekleri. 10 ile gelen yüz tanıma, iris tanıma, parmak izi tanıma gibi yeni kimlik doğrulama seçenekleri hem kişisel bilgisayarlarda hem de kurumsal bilgisayarlarda oldukça başarılı bulundu.

Mobilizasyon:

Aslında Windows 8.1 tabletler için hiç fena olmayan bir işletim sistemiydi. Ancak Microsoft, Microsoft Store üzerinden sunduğu uygulamalarla işletim sistemini başarılı bir şekilde desteklemedi ve mobilde 8.1 kullanan kişiler için bu durum her zaman bir sorun yarattı.

Windows 10 ise tamamen mobil uyumlu bir işletim sistemidir. Microsoft Store üzerinden sunulan uygulamalar işletim sistemini daha da verimli kullanmanızı sağlıyor. Örnek vermek gerekirse; tablete bağlanan bir klavyeye sistem hemen ayak uydurabiliyor, bağlantı kesildiği an tekrar eski moduna geri dönebiliyor.

Windows 10 sürümünün mobilde en öne çıkan özelliği ise pil tasarruf modu. 8.1 sürümünde olmayan pil tasarruf modu; Windows 10 işletim sistemine sahip bir cihazda şarj oranı %20 ve altına indiği an devreye giriyor, ekranı karartıyor ve gereksiz bildirimleri engelliyor. 

Son bakış:

Windows 8.1 sürümü, pek çok farklı cihazda Windows işletim sistemi kullanılması için tasarlandı ve oldukça farklı özellikler sundu. Ancak hiçbir zaman istediği sonucu alamadı ve şu an bir geçiş sistemi olarak görülüyor. Kullanımı oldukça zor.

Windows 10 ise farklı cihazlarda kolayca kullanılabiliyor. Getirdiği yeni özellikler ile diğer işletim sistemi kullanıcılarının bile dikkatini çekmiş bir sürüm. Kolay bir kullanım sunuyor, yaşadığımız dönemin tüm yeniliklerine uyum sağlıyor ve sağlayacağını taahhüt eden güncellemeleri sık sık yayınlıyor. 

Artık desteği kesilen Windows 7 ve XP gibi sürümlerin ardından, birkaç yıl içerisinde 8.1 sürümüne de desteğin kesileceği düşünülüyor. Bu nedenle Microsoft tarafından, kullanıcıların yavaş yavaş Windows 10 sürümüne geçmeleri ve bilgisayarlarını daha verimli kullanmaları bekleniyor.

Sizin için farklı kategorilerde testlere tabi tutulan iki sürümü karşılaştırdık ve Windows 10 mu, 8.1 mi daha iyi sorusunu yanıtladık. Elbette bu sorunun yanıtı kullanıcıya göre değişiklik gösterebilir ancak gözle görülen bir gerçeği de bile bile reddetmenin hiçbir nedeni yok. Favori Windows sürümünüzü yorumlarda paylaşabilirsiniz.