NVIDIA, geçtiğimiz günlerde yeni nesil RTX ekran kartı serisi olan GeForce RTX 30 serisini tanıtmıştı. Şu anlık 3 ekran kartıyla karşımıza çıkan seri, şirketin açıklamasına göre bir önceki seriye göre neredeyse iki kat yüksek performans sağlıyordu. Ekran kartları, şirketin Ampere mimarisini taşıyan ilk ekran kartları olarak da karşımıza çıkmıştı.

Peki NVIDIA’nın ikinci nesil ışın izleme teknolojili ekran kartları olan RTX 30 serisi gerçekten de bir önceki seriye kıyasla gözle görülür bir performans artışı vadediyor muydu? Gelin, bu sorunun cevabını almak için Digital Foundry’nin NVIDIA GeForce RTX 3080 ekran kartıyla yaptığı performans testine bakalım.

NVIDIA GeForce RTX 3080, RTX 2080’le karşılaştırıldı:

Özet geçmek gerekirse 4K çözünürlükte 60 FPS’nin üstünde oyun oynamayı hayatımıza sokacak GeForce RTX 30 serisi, gerçekten de bir önceki seriye göre çok daha yüksek performans sunuyor. Digital Foundry, yukarıdaki videoda test ettiği her oyunda neredeyse iki kat daha yüksek performans elde etti.

Digital Foundry, video boyunca Borderlands 3, DOOM Eternal, Shadow of the Tomb Raider, Quake 2 RTX ve Control oyunlarına yer verdi. RTX 3080’in test sonuçlarında Borderlands 3, NVIDIA GeForce RTX 2080’e göre %81 daha iyi sonuç verdi. DOOM Eternal’da da benzer değerler korundu.

Shadow of the Tomb Raider’da elde edilen performans, yeni nesil ekran kartıyla %70 artış yaşadı. Bununla birlikte Control, aynı testte %77 daha iyi performans gösterirken Quake 2 RTX performansta tam %92’lik bir artış yaşadı. Böylece NVIDIA’nın yeni nesil RTX 30 serisinin vadedilen performansı gösterdiği birinci elden görülmüş oldu.

Videoda gördüğümüz NVIDIA GeForce RTX 3080, ülkemizde 6.690 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Elbette ekran kartı üreticisine göre bu fiyatta da değişiklik yaşanacak. Bu fiyat elbette düşük bir fiyat değil ancak bir önceki seride yer alan RTX 2080’in de benzer fiyat etiketlerine sahip olduğu düşünüldüğünde hangisini tercih edeceğiniz şimdiden belli.