Markanızın Değeri..

Marka, benzer ürünleri, hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan veya belirli bir hizmetin sunulması sırasında belirlenen ayırt edici işaret olarak tanımlanmaktadır. Markalar, yasal mevzuat tarafından koruma altındadır. Marka koruması tescil yoluyla elde edilir. Koruma süresi tescil için başvuru tarihinden itibaren on yıldır.

Markalar, ismi ve fark edilebilirliği, etkileri, geçmişi, doğruluğu, kalitesi, tanınırlığı, saygınlığı, fiyat elastikiyeti ve satış hızından kaynaklanan değeri içermektedir.

Marka, bir şirketin değeri ile birlikte hesaplanabildiği gibi ayrıca da hesaplanabilir. Şirket devirlerinde ve satın almalarda marka şirketle birlikte alım satıma konu olabildiği gibi, şirketten ayrı olarak da alım ve satıma konu olabilir.

Değerleme sürecinde, marka oluşumu detaylı olarak incelenmekte ve markanın ticari hayattaki etkileri analiz edilmektedir. Marka değerleme sadece rakamsal olmayıp metodolojik bir çalışma olduğundan bu değerlemede bilgi ve deneyim son derece önemlidir.

Nasıl?

ÜCRETSİZ MARKA ÖN ARAŞTIRMA

Alanında uzman marka danışmanlarımız sizlerle iletişime geçecek ve tescil ettirmek istediğiniz marka adı için öncelikle ücretsiz marka ön araştırması yapacaklar. Tescillemek istediğiniz marka adı uygun durumda ise sizler için başvuru adımlarını başlatacaklar.

TESCİL AŞAMASI

Başvurunuz yapıldıktan sonra tescil ettirmek istediğiniz markanın 6 ay boyunca takip işlemi ekibimiz tarafından yapılacak olup, tescil kararı çıktıktan sonra markanız 10 yıl boyunca sizin adınıza tescil edilmiş olacaktır.

Şirketlerin karlılıklarını artırmaları, yurtiçi ve yurt dışı piyasalarda var olabilmeleri için kuruluşlarından itibaren marka yatırımlarına da başlanmalıdır. Şirketleri büyütmek bir noktaya kadar mümkünken, marka değerini artırma imkanları daha fazladır.