Yeni nesil konsollar için artık sayılı günler kaldı. Bu konsollar satışa çıktığında muhtemelen yeni nesil oyunlar da peşi sıra raflardaki yerini alacaktır. Peki yeni nesil oyunlar için PC’niz yeteri kadar güçlü mü?

Malum şu andaki oyunlar 2013 yılında çıkan PS4 ve Xbox One’ın mimarisi üzerine şekillendiriliyorlar. Yani bizlere 7 sene öncesinin teknolojisini sunuyorlar. Yeni nesil oyunlarda ise geleceğin teknolojisi gözlerimizin önüne serilmiş olacak.

Gelelim en önemli soruya. Bilgisayarlarımız bu oyunlar için hazır mı? İşte Oyun Canavarı’nın yeni bölümünde bu konuyu masaya yatırıyoruz. Dilerseniz aşağıdaki videodan Oyun Canavarı’nın yeni bölümünü izleyebilirsiniz.

Görüldüğü üzere hali hazırda mevcut PC’niz sizi bir süre daha idare edebilir. Fakat beklentinizi çok fazla büyütmemeniz gerekiyor. Muhtemelen 2021 geçiş süreci olduğu için öyle platformları zorlayacak oyunlar çıkmayacaktır.

Fakat 2022 ile birlikte sistemlerinizde ciddi güncellemeler yapmanız gerekebilir. Çünkü 2022 ile birlikte yeni konsolların gücünü gösteren oyunlar gelmeye başlayacak. Doğal olarak bu oyunlar şimdiki PC’leri de fazlasıyla zorlayacaktır.

İşte tam olarak bu sebepten ötürü yeni bir sistem kurmanız zorunlu hale gelebilir. Kısaca özetlemek gerekirse artık GTX serisinden RTX’e geçmenin zamanı geldi diyebiliriz.

Elbette önümüzdeki iki yıl içerisinde de RTX temelli kartların fiyatları düşecektir. En azından bizlerin beklentisi bu yönde.