Dünya üzerinde birçok oyunu ile milyonlara hitap eden EA Sports, ırkçılığa karşı alacağı yeni önlemleri Twitter üzerindeki açıklaması ile duyurdu.

EA Sports oyunlarına ırkçılık ayarı!

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd isimli siyahi vatandaş polis tarafından nefessiz bırakılarak öldürüldü. Bu olatın üzerine ülke genelinde ırkçılık karşıtı protestolar yapılmaya başladı. ABD’nin birçok eyaletinde öfkeli kalabalıklar tarafından sürdürülen protestolar, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, ABD dışındaki diğer ülkelere de sıçramış durumda. Hal böyle olunca ABD’de birçok şirket, ırkçılığa karşı aksiyon almaya başladığını duyurdu. Bunlardan biri de oyun sektörünün lider şirketlerinden biri olan EA Sports oldu.

Dünya üzerinde birçok oyunu ile milyonlara hitap eden EA Sports, ırkçılığa karşı alacağı yeni önlemleri bugün Twitter üzerindeki açıklaması ile duyurdu. Şirket, önlemlerin yalnızca bunlarla da sınırlı kalmayacağını söyledi.

EA Sports, Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımda, ırkçılığın hiçbir türüne tolerans göstermeyeceğine dikkat çekildi. Şirket, açıklamasında; “Oyunlarımızda ırkçı, yabancı düşmanlığı, homofobik veya cinsiyetçi davranışları sürdüren bireyleri aktif olarak izlemek ve kaldırmak için daha fazla şey yapmamız gerektiğinin farkındayız.” ifadelerine yer verdi.

Şirket, hem oyunlarında hem de topluluğunda ırkçılıkla savaşmak üzere alacak olduğu önlemleri aşağıdaki gibi sıraladı;

  • Filtre setimizin daha kapsamlı olması için, bunun yanında çeşitli dilleri, lehçeleri ve argoları kapsamasını sağlamak için aktif olarak çalışıyoruz. Bunu, sürekli olarak gözden geçirip genişleteceğiz.
  • Bazı oyunlarımızdaki aşırı zararlı davranış hacmi nedeni ile, oyunlarımızdan çıkarmak için daha hızlı aksiyon almak amacı ile davranışları inceleme sıklığını artırdık. Ayrıca, sorunu çözmek için ekiplerimize daha fazla özel kaynak sunacağız.
  • Oyuncuların zararlı davranışlar olduğu an raporlamalarını ve ekiplerimizin bu içeriği ve savunucularını kaldırmalarını daha kolay ve hatasız hale getirmek için oyunlara raporlama işlevselliğini artıracak daha fazla araç ekleyeceğiz.

EA Sports, tüm konu ile ilgili alacağı aksiyonların, bu önlemlerle sınırlı kalmayacağını ayrıca belirtti.