ABD merkezli teknoloji devi Google, oyun platformu Stadia’ya tüm Android cihazlar üzerinden erişilebilme özelliği getiriyor.

Google Stadia artık Android telefonlarda da çalışacak!

Google‘ın Stadia ile olan bulut oyun tutkusu, esas olarak ülke ve cihaz sınırlamaları nedeni ile zor bir başlangıç ​​yaptı. Artık Google, daha fazla akıllı telefon için deneysel destek getiriyor. Bu deneyimi yaşamak için uygulamayı indirmeniz yeterli olacak. Üstelik bu yenilik, Stadia üzerinde bulunan tüm oyunlar için geçerli.

Uygulama üzerinden ayarlar menüsüne giderek ‘Experiments’ seçeneğine tıklayın ve ardından ‘bu cihazda oyna’ seçeneğini seçin. Uygulamada bulunan yeni dokunmatik kontrol araçları sayesinde, oyun kontrolcüsüne dahi ihtiyaç duymayacaksınız.

Google, ayrıca bağımsız çözünürlük kontrolünü de kullanarak, Stadia çözünürlük çıkışınızı oynadığınız her cihazda manuel olarak ayarlamanıza imkan sunuyor.

Google burada belirli bir cihaz gereksinimi listelemiyor, o nedenle bu yeniliğin kullanımına dair herhangi bir telefon markası ya da modeli ile ilgili bir kısıtlama olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Google Stadia, şu an için ABD, İngiltere, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç dahil olmak üzere yalnızca 14 ülkede kullanılabilir durumda. 

Google, Stadia‘nın varlığını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde daha fazla cihaza ve bölgeye genişletmeye kararlı olduğunu da ayrıca belirtelim.