Koronavirüs ile evlere kapandığımız dönemde oyun satışları patlama yaptı.Daha önce yapılan açıklamalarda Türk Telekom’un oyun platformu Playstore’da Mart, Nisan ve Mayıs aylarında satışlar yüzde 100 arttığı belirtilmişti.Koronavirüs ya da diğer adıyla Covid-19’la mücadele kapsamında evde geçen zamanın artmasıyla, Türk Telekom’un dijital oyun platformu Playstore satış rekor kırdı. Oyun severlerin ilk tercihi futbol oldu.

Her ne kadar karantina ve sokağa çıkma yasakları son bulsa da halen koronavirüs yani Covid-19 tehlikesi geçmediği için evlerde daha fazla vakit geçiriyoruz. Bu da oyunlara yönelmemize yol açtı ve bu durum biraz daha devam edecek gibi görünüyor.

Birçok platformda oyun satışları artarken konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Türk Telekom’un Playstore platformuna bazı sorular sorduk ve aşağıdaki yanıtları aldık.

Oyun oynamaya evde devam edeceğiz!


Önümüzdeki dönem için yeni projeleriniz var mı Playstore özelinde? Ücretsiz önemli oyunlar vermek ya da çok daha farklı kampanyalar düşünüyor musunuz?

Türkiye’nin ilk ve lider dijital oyun platformu olarak oyun severlerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanıyoruz. Periyodik olarak kampanyalar gerçekleştiriyor, ziyaretçilerimize en iyi indirimlerle oyun satın alma avantajı sağlıyoruz. Yakın zamanda farklı kampanyalar ile iş birlikleri için bazı hazırlıklarımız var ve bunları çok geçmeden iletişim kanallarımızdan duyuracağız. Ayrıca, oyuncular tarafından her zaman memnuniyetle karşılanan ‘yüzde 90’a varan indirim’ kampanyalarımız da farklı oyunların eklenmesiyle güncellenerek yıl boyunca devam edecek.

Playstore’u daha bağımsız ve Türkiye’nin oyun platformu olarak geliştirmek gibi projeleriniz var mı? Mesela yerli oyunlar ya da indie oyunlar eklemek gibi fikirler olabilir.

Playstore olarak Türkiye’de en geniş yerel oyun kataloğuna sahip platform konumundayız ve bu kataloğu daha da genişletmek için oldukça istekliyiz. Hâlihazırda yerli yapımcılar tarafından yayınlanmış pek çok farklı türde oyuna, sitemizdeki https://www.playstore.com/koleksiyon/yerli-yapimlar sayfasından ulaşılabiliyor.

Playstore olarak yerel oyun geliştiricilerini her zaman destekliyoruz. Yapımlarıyla Playstore’da yer almak isteyen yerel geliştiricilerin sahip olduğu kısıtlı kaynakları da göz önünde bulundurarak, başarılarına destek olmak amacıyla oyunlarına ücretsiz iletişim desteği sağlıyoruz. Ayrıca bu yerli oyunların satışının tüm kazancını yapımcıya bırakıyoruz.

Oyunların satışındaki bu artışın karantina süreci sonrasında da devam edeceğini düşünüyor musunuz?

Aktif karantina süreci sonlansa da insanların evde daha fazla vakit geçirmek istediği bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte bireysel olarak, evde aile üyeleriyle vakit geçirme ya da online video oyunları, önde gelen eğlencelerden biri oldu. Bazıları, dijital oyunların keyfiyle ilk kez bu dönemde tanıştı. Bu nedenle oyun satışlarının önümüzdeki aylarda da şu anda görülen yüksek seyirde devam edeceğini öngörüyoruz.

Yatırımcıları zengin eden hisse senedi