Artık yeni nesil konsollar için geri sayıma geçmiş durumdayız. Büyük bir aksilik yaşanmazsa, yani dünyaya meteor falan çarpmazsa PS5 ve Xbox Series X bu yılın son çeyreğinde raflardaki yerlerini almış olacak.

Yeni nesil konsolların çıkmasıyla birlikte, yeni oyunlar da satışa sunulacak. Malum kısa süre önce hem Xbox Series X, hem de PS5 için geliştirilen oyunlar görücüye çıkmıştı. Peki PS5 ve Xbox Series X oyun fiyatları ne olacak?

PS5 ve Xbox Series X oyun fiyatları belli oldu! Yine zam, yine zam!!!

Hali hazırda oyunlar belli fiyat aralıklarında satılmakta. Yani 49 dolar ile 59 dolar bandında değişen fiyatlarla karşılaşıyoruz. Elbette ülkemizdeki fiyatlar biraz daha farklı oluyor.

Lakin yurt dışına baktığımızda yeni çıkan bir oyun için belirlenen etiketler bu şekilde. Yani şimdiye kadar hiçbir oyun kalkıp da 60 dolardan satılmadı. Elbette burada özel sürümleri muaf tutuyoruz.

Yeni nesil konsollarda ise oyun yapımcıları standart fiyatlara zam yapmayı düşünüyorlar. Zaten 2K Games daha önce yeni nesil konsollar için geliştirdiği oyunlar için 69 dolar talep edeceğini açıklamıştı. Nitekim 2K Games’in bu kararına diğer yapımcılar da destek verdi.

Yeni nesil konsollar için oyun geliştirmenin hayli maliyetli olduğunu açıklayan yapımcılar, fiyatların 69 dolar olmasının makul olacağını savundu.

Aslında bu durum yurt dışındaki oyun severler için çok da önemli değil. Zira 60 birim verdikleri oyuna 70 birim verecekler. Lakin söz konusu Türkiye olunca işler biraz değişiyor. Çünkü yurt dışındaki 10 birimlik bir zam ülkemize 100 birim ve üzeri bir yansıma yapıyor.

Yani şu anda yeni çıkan oyunlar 400 ile 500 TL arasında satılırken, PS5 ve Xbox Series X ile birlikte bu fiyat aralığı 600 ile 700 TL dolaylarına kadar yükselebilir.

Doğal olarak normal şartlarda bir oyun için 700 TL gibi bir ücret ödemek hiçbir oyun severin hoşuna gitmeyecektir. Lakin mevcut vergi sisteminde yapacak başka bir şey yok diyebiliriz.