Google'ın ev içinde her türlü desteği sağladığı asistanı Google Home, son günlerde ilginç bir gelişmeyle gündeme geldi. Birçok Google Home kullanıcısının çeşitli platformlarda paylaştıklarına göre cihaz, kullanıcıları dışında ev içinde duyulan diğer sesleri de dinlemeye başladı.

Google Home, Google Asistan gibi kendisini aktif etmek için kullanıcıdan gelecek 'Ok, Google' ya da 'Hey, Google' seslerine ihtiyaç duyuyor. Ancak kullanıcıların paylaşımına göre cihaz, son günlerde bu sesler dışında cam kırılması sesi, alarmlar ve bunun gibi daha birçok ince sese tepki vermeye başladı.

Google'dan açıklama geldi:

Bir Reddit kullanıcısının paylaşımına göre Google Home, kendisi yemek pişirirken telefonuna bir bildirim gönderdi. Google Home'dan gelen bildirim, kullanıcının yangın alarmının çaldığını belirtiyordu. Yani Google Home, dinlememesi gereken 'pasif sesleri' dinlemeye başlamıştı.

Konu hakkında açıklama yapan bir Google yetkilisiyse bu hatanın gerçek olduğunu açıkladı. Google adına konuşan yetkili, son yayınlanan güncellemeyle birlikte Google Home'un yanlışlıkla diğer sesleri de dinlemeye başladığını söyledi. Google tarafından yayınlanan o güncelleme hatayla birlikte geri çekildi.

Tabii bu hatanın bazı durumlarda oldukça kullanışlı olabileceği düşünülebilir olsa da gizlilik konusu ele alındığında hatanın işlevselliği kendisini nötrlüyor. Bununla birlikte Google, Google Home'un kullanıcıları yalnızca 'uyandırma sözcükleri' söylendiği sürece dinleyeceği hakkında da söz verdiğinden bu sorun Google'a da bir dert olabilirdi.

Google, 2019 Nest Secure alarm sistemine gizlenmiş bir mikrofon koyarak kullanıcıların tepkisini toplamıştı. Şirket, sisteme eklenen bu mikrofonun sır olmasını hedeflemediklerini söylemişti. Ancak kullanıcılar Google Asistan'ın bu mikrofonu kullanması için izin sormasına kadar mikrofonun kendilerini dinleyip dinlemediklerini bilmiyorlardı.