Gün geçmiyor ki ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, yeni bir Windows 10 sorununun varlığını doğrulamasın. Microsoft'un kullanıcılarla yetkilileri bir araya getirdiği ve soru-cevap şeklinde ilerleyen bir forumda yapılan açıklama, Windows 10'da yeni bir sorunun varlığının kabul edildiğini gözler önüne seriyor. Söz konusu problemin ne zaman giderileceği ise şu an için bilinmiyor.

Microsoft haziran ayı içerisinde Windows 10 kullanıcılarına, “KB4559309” kodlu bir toplu güncelleme göndermişti. Bu güncellemenin en çok dikkat çeken yanıysa kullanıcılara, Chromium tabanlı Edge'in doğrudan sunuluyor olmasıydı. Yani ocak ayında piyasaya sürülen yeni Edge, eğer bugüne dek yüklenmemişse KB4559309 kodlu güncelleme, yeni internet tarayıcısını otomatik olarak yüklüyordu. Ancak görünüşe göre daha hızlı tarayıcı, Windows 10'un yavaşlamasına neden olmuş durumda.

Kullanıcılar, zaten bir süredir bu toplu güncelleme ile ilgili sorunlarını dile getiriyorlardı. Bu bağlamda bildirilen problemlerden bir tanesi de güncellemeden sonra bilgisayarlarda meydana gelen yavaşlamaydı. Kullanıcılar, özellikle de ön yükleme sırasında meydana gelen yavaşlıktan şikayetçiydiler. Ayrıca uygulamalar daha geç açılıyor, daha yavaş çalışıyor ve çeşitli performans sorunları oluşuyordu. Bir Microsoft yetkilisiyse böyle bir sorunun gerçekten de var olduğunu açıkladı.

Microsoft yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, sorununun neden kaynaklandığına değinilmedi. Ancak Edge'in geliştirici ekibiyle görüşüldüğünü bildiren yetkililer, sorunun giderilmesi için çalışmaların başlatıldığını açıkladılar. Peki Windows 10 kullanıcıları, sorun giderilene kadar bu sorunla nasıl başa çıkabilecekler?

Windows 10 kullanıcıları, güncellemelerle ilgili sorun yaşadıkları zaman çözümü, bu güncellemeyi kaldırarak buluyorlar. Ancak KB4559309 kodlu güncelleme için bu durum geçerli değil. Çünkü söz konusu güncelleme kaldırılamıyor. Eğer bu güncellemeden kurtulmak istiyorsanız yapabileceğiniz tek şey, “Sistem Geri Yükleme” aracını kullanmak. Bu aracı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, sizleri burada bulunan ayrıntılı rehberimize bekliyoruz.

Eğer bir Windows 10 kullanıcısıysanız ve KB4559309 kodlu güncellemeyi henüz yüklemediyseniz, sizlere farklı bir tavsiye verebiliriz. Bu tavsiye, güncellemeyi yüklemeden önce Chromium tabanlı Edge'i indirip bilgisayarınıza kurmak. Bu sayede söz konusu güncelleme, Edge'i yüklemek durumunda kalmayacak ve dolayısıyla da Windows 10 işletim sisteminiz yavaşlamamış olacak.