Huawei'nin Google servislerini kullanmasına yasak getirilmesi sonrası şirketin sahip olduğu HarmonyOS gündeme gelmişti. Huawei CEO'su da kendi işletim sistemleri HarmonyOS'un yeni logolarını duyurdu.

Yeni logoları dememizin sebebi ise şirketin Çin'de farklı, dünyanın geri kalanında farklı bir tasarımı kullanacak olması. Aşağıdan görebileceğiniz bu iki logonun birbirinden oldukça farklı olduğunu da söylemek gerekiyor.

HarmonyOS'un yeni logoları

Globalde kullanılacak olan logoda 'H' harfinin yer aldığı görülüyor. H harfinin yanında 3 tane dikey çizgi ve bu çizgilerin üstüne rastgele yerleştirilmiş gibi duran 6 nokta bulunuyor. Ayrıca H'nin altında da bir nokta yer alıyor.

Çin'de kullanılacak olan logoda bir tanesi büyük olmak üzere üç tane nokta bulunuyor. Ayrıca buna ek olarak bu noktaların birleşimi gibi duran bir şekil de logoda yer alıyor. Şirketin CEO'su Yu Chengdong tarafından paylaşılan bilgiler bundan ibaret, bunun haricinde işletim sistemiyle ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

HarmonyOS telefonlara da gelecek mi?

Şirketin nihai hedefi, tüm ürünlerinde bu işletim sistemini kullanmak. Ancak yapılan açıklamada ilk olarak akıllı saatlerde, akıllı ekranlarda, araç içi sistemlerde ve akıllı hoparlörlerde kullanacaklarını söylemişlerdi. Akıllı telefonlar bu listede yer alıyor olsa bile üst sıralarda bulunmuyor.

Huawei, HarmonyOS'un benzersiz, sorunsuz, güvenli ve birleşik olduğunu söylüyor. Ayrıca şirket, işletim sisteminin güvenliğini de özellikle vurguluyor. Tabii HarmonyOS'un şirketin umduğu kadar popüler olup olamayacağını ise ilerleyen yıllarda göreceğiz. Sizce HarmonyOS, bir gün Android ve iOS'a rakip olur mu? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.