Koronavirüs pandemisi döneminde en fazla zarar eden şirketler genel olarak ulaşım sektöründe oldu. Özellikle de havayolu şirketleri uzun süreler iptal edilen uçuşlar nedeniyle milyarlarca dolarlık zarara uğradı. Ülkemizin en büyük havayolu şirketi Türk Hava Yolları da bu zararı yaşayan şirketlerden biri oldu. 

Türk Hava Yolları (THY), 2020’nin ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre THY, 2020 yılının nisan, mayıs ve haziran aylarında 2 milyar 234 milyon TL net zarar elde etti. Şirket, geçen sene aynı dönemde 133 milyon TL net kar açıklamıştı. Şirketin 2020’nin ilk 3 ayında açıkladığı zarar da eklendiğinde ilk 6 aydaki toplam zararı 4,2 milyar TL’ye çıktı. 

Kargo gelirleri arttı

THY, bu süreçte ulaşım alanında zarar açıklamış olsa da kargo gelirleri ise önceki yıla göre dolar bazında yüzde 90 arttı. Yolcu ve teknik gelirleri sırasıyla yüzde 96 ve yüzde 61 düşerken, konsolide ciro düşüşü dolar bazında yüzde 72 oldu. Şirketin konsolide cirosu TL bazında ise yüzde 67 oranında düşüş yaşadı. 

Yolcu taşımacılığının durma noktasına geldiği çeyrekte, THY’nin az sayıda yolcu ve kargo gelirleri ise genel olarak Uzak Doğu, ABD ve Avrupa’da gerçekleşti. Bu gelirler sırasıyla yüzde 43, yüzde 20 ve yüzde 18 paylarıyla gerçekleşti. 

Türk Hava Yolları, 2020’nin ilk yarısında toplamda 4 milyar 257 milyon TL net zarar açıkladı. Şirket, 2019’un aynı döneminde 1 milyar 120 milyon TL net zarar açıklamıştı. Özellikle nisan ve mayıs aylarında yurt içi ve yurt dışı seferlerini yapamayan şirket, haziran ayında sınırlı sayıda seferler yapmıştı. 

Yeni çeyrek daha umutlu

THY’nin üçüncü çeyrek sonuçlarının ise daha olumlu sonuçlanması bekleniyor. Özellikle yaz aylarında turizm sektörünün hareketlenmesi ve pandemi sürecinde yaşanan normalleşme süreci sonucu hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlarının arttığı biliniyor.