Türkiye’nin savunma sanayindeki en büyük şirketlerinden biri olan ASELSAN, yaptığı yeni açıklamayla 2020 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre şirket, 1,8 milyar TL ile tüm zamanların en yüksek ilk yarıyıl karını elde etmeyi başardı. Cirosunu yüzde 13 oranında büyüterek 5,2 milyar TL’ye çıkartan ASELSAN, 2019 yılında yakaladığı pozitif ivmeyi pandemi dönemiyle geçen 2020’de de sürdürmeyi başardı. 

Brüt karını önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 gibi çok ciddi bir seviyede artıran ASELSAN; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) da yüzde 35 oranında artış göstererek 1,274 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin özkaynakları yılsonuna kadar yüzde 11 büyüyüp 15 milyar TL’nin üzerine çıktı.

ASELSAN CEO'sundan Açıklama

2020 ilk yarı sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, 2020 yılının ilk yarısındaki koronavirüs pandemisinin tüm dünyaya hem sosyal hem de ticari olarak değiştirdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu dönemde başta tedarik zinciri olmak üzere şirketlerin üretim ve satış hacimlerinde ciddi aksamalar ve daralmalar gerçekleşti. Diğer taraftan, salgın dönemi şirketlerin bu tarz kriz dönemlerine ne kadar hazırlıklı olduklarının test edildiği bir dönem oldu. ASELSAN salgının ilk etkilerinin görüldüğü andan itibaren gerek şirket içinde gerekse tedarikçileri dâhil olmak üzere tüm dış paydaşları nezdinde çok hızlı kararlar alarak sürecin yönetimine yönelik etkili adımlar attı. Bu süreçte çalışanlarımızın sağlığını birinci öncelik olarak ele alarak faaliyetlerimizi kesintisiz bir şekilde devam ettirmeyi temel ilke olarak belirledik. Bu iş sürekliliğini, Sağlık Bakanlığımızın ve ilgili tüm kuruluşlarımızın salgınla ilgili tüm direktiflerini harfiyen yerine getirerek sağladık.

Aldığımız tedbirler sayesinde ASELSAN, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen tüm standartları yerine getirerek Covid-19 Güvenli Üretim/Güvenli Hizmet Belgelendirmesine hak kazanan ilk savunma sanayi şirketi oldu. Türkiye dünyada salgını en iyi yöneten ve etkilerini asgari seviyede tutmayı başaran ülkelerden biri oldu. ASELSAN bu süreçte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımız liderliğinde başlatılan milli ventilatör üretimine yönelik konsorsiyumun üyelerinden biri oldu. İlk etapta 5 bin adet cihaz üretilerek ülkemizin ihtiyacının karşılanması sağlandı. Cihazın dünyanın çeşitli ülkelerine ihracatı ise halen devam etmektedir.”

İlk yarıyılda 511 milyon dolarlık yeni sipariş aldıklarını duyuran ASELSAN, savunma ekosistemine de 7 milyar TL’lik destek verdiklerini ve sektördeki üretim çarkının devamlılığını sağladıklarını belirtti.