ABD merkezli dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden Intel, 2 Eylül’de “büyük bir şey” tanıtacağı bir etkinlik düzenlemeye hazırlanıyor. Bu etkinlikte firmanın Xe grafiklerine sahip 10 nm üretim sürecinden çıkacak olan yeni nesil CPU’ların tanıtılacağını zaten biliyoruz. Ancak etkinliğe daha birkaç gün olmasına rağmen yeni nesil CPU’ların tanıtım videosu ortaya çıktı.

Twitter’da WalkingCat isimli bir kullanıcı tarafından paylaşılan video, Intel’in yeni 11. nesil işlemcilerine kısa bir ilk bakış atmamıza imkân sağlıyor. 50 saniye uzunluğundaki bu videoda ayrıca, yepyeni bir Intel Core etiketi ve yeni Iris Xe Graphics etiketi gibi bazı yeni markalar gösteriliyor.

Intel, yeni nesil CPU’larında gelişmiş yapay zeka ve çok daha fazlasını vadediyor:

Intel’in 10 nm’lik üretim sürecinden çıkacak olan 11. nesil CPU’ların bazı özellikleri geçtiğimiz dönemlerde yaşanan sızıntılarla ortaya çıkmıştı. Ryzen 4000 serisine rakip olarak piyasaya sürülecek olan 11. Nesil Tiger Lake, daha verimli çekirdeklerin yanında güç tüketimi ve gelişmiş ısı kontrolü de vadediyor.

Twitter’da ortaya çıkan tanıtım videosuna tekrardan dönecek olursak burada Intel, yeni nesil yongaları için daha iyi bir yapay zekâ vadediyor ve Wi-Fi 6 ile Thunderbolt 4 teknolojisinden bahsediyor. Bu noktada Wi-Fi 6 teknolojisini daha önceki işlemcilere dahil edilmiş olsa da gerçek 40 GB / sn bant genişliği ve çift 4K monitör desteği gibi özellikler sunan Thunderbolt 4’ün yeni olduğunu söyleyebiliriz.

Intel’in, AMD’nin Ryzen 4000 serisine rakip olarak konumlandıracağı 11. nesil Tiger Lake CPU’larını 2 Eylül’de düzenlenen bir lansman ile tanıtması bekleniyor. Son dönemlerde en büyük rakibinin gerisinde kalan ABD’li şirketin yeni nesil CPU’ları beklediği başarıyı elde edip edemeyeceğini zamanla göreceğiz. Bu süreçte yaşanacak gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın.