Ekran kartı denilince akla ilk gelen şirketlerden bir tanesi, hatta belki birincisi olan ABD merkezli teknoloji devi NVIDIA‘nın yeni nesil ekran kartlarıyla ilgili detayların önümüzdeki hafta salı günü açıklanması bekleniyor.

Ancak salı gününü beklemeye gerek kalmadan bazı bilgiler ortaya çıkmaya başladı. 188号 (@momomo_us) ve SfdxShow (@sfdxpro) isimli Twitter kullanıcıları, 3000 serisindeki Zotac Gaming kartlarıyla ilgili bazı bilgileri paylaştı.

NVIDIA RTX 3000 Serisi Zotac Gaming kartları

İlk olarak momomo_us isimli Twitter kullanıcısı tarafından bir görsel paylaşıldı. Kullanıcı; RTX 3070, RTX 3080 ve RTX 3090 ekran kartlarının yer aldığı 8 modelin bulunduğu bir ekran görüntüsünü takipçileriyle paylaştı. Görselde 3090 ve 3080 ekran kartlarına ait 3’er model, 3070’e ait iki model görülüyor.

Ayrıca ortaya çıkan bu görsel, daha önce ortaya atılan çıkış modelleri arasında Ti/Super varyantlarının olmayacağıyla ilgili iddialarla da örtüşüyor. Ayrıca üst segment RTX 3090’ın teknik özelliklerinin de 24 GB GDDR6X bellek, 5.248 çekirdek ve 350 W toplam grafik güç gereksinimi olacağı iddia edilmişti.

Momomo_us’in attığı Tweete cevap veren sfdxpro adlı kullanıcı ise RTX 3090 Zotac ekran kartının render görüntülerini paylaştı. Paylaşılan görsellerde üçlü soğutma sistemi ve üç PCI slot tasarımının olduğu görülüyor.

Ayrıca RTX 3000 serisinin fiyatlarını aktardığımız haberimizde yeni nesil ekran kartlarının şu anki 2080’e göre boyut olarak çok daha büyük olduğunu görmüştük. NVIDIA’nın yeni nesil ekran kartlarıyla ilgili daha detaylı bilgiyi kısa bir süre sonra hep birlikte öğreneceğiz.