Herkesin bildiği gibi WhatsApp akıllı telefonlar için geliştirilmiş olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp’ın hayatımızdaki yeri öylesine büyüdü ki haberleşmek için yalnızca WhatsApp’ın kullanıldığı bile oluyor. Mesajlaşmaya ek olarak fotoğraflar, videolar ve durumlar paylaşmaya imkan tanıyan uygulamanın sesli ve görüntülü arama gibi özellikleri de bulunuyor.

Dünya genelinde en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, birçok farklı ve faydalı özelliği, kendine özgü kullanımıyla ve popülerliğiyle kullanıcılarının beğenisini kazanmış durumda. WhatsApp, birçok farklı uygulamayla benzer özellikler taşıyor. Örnek verecek olursak, WhatsApp kullanıcılarına Facebook, Twitter ve Instagram’da olduğu gibi size dilediğiniz kullanıcıyı engelleme hakkını veriyor. 

Peki bir kullanıcı sizi engellediğinde bunu anlamanın bir yolu ya da yöntemi var mı? Bir WhatsApp kullanıcısı uygulama üzerinden engellendiğini anlayabilir mi? WhatsApp’ta bir kullanıcı tarafından engellenmiş olduğunuzu gösteren işaretlerden bazılarını sizinle haberimizde paylaştık. WhatsApp’ın kullanımıyla ilgili çok fazla ayrıntı bulunuyor. WhatsApp’ta engellenip engellenmediğinizi anlamanın yollarını sizler için derledik.

Eğer biri tarafından engellendiyseniz bunu anlamanızı sağlayan birkaç işaret mevcut. Bu işaretlere dikkat ederseniz, biri tarafından engellenip engellenmediğinizi kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

WhatsApp’ta engellendiğiniz nasıl anlaşılır?

WhatsApp’ta kullanıcı engelleme birinin rahatsız etmesi ya da iletişim kurulmak istenmemesi halinde kullanılan yöntemlerden biridir. WhatsApp’ta rehberinizde ekli olan kişiler WhatsApp uygulamasını kullanıyor ise size bilgileri gözükür. Eğer biri sizi engellerse bu kişinin son görülmesi çevrimiçi olup olmadığı bilgisi ve profil fotoğrafı gözükmez. Ancak kişi ayarlardan bu özellikleri “hiç kimse” olarak ayarlarsa kimseye gözükmez, bunu anlamak için mesaj atmanız gerekir eğer mesajınız tek tik ise hiçbir mesaj karşıya iletilmez, yüksek ihtimalle engellenmişsiniz anlamına gelir.

Ancak bu durumdan hemen emin olmamanız gerekir. Profil fotoğrafı, durumu, son görülmesi gözüküyor ancak mesajınız tek tik durumunda olur ise kişinin interneti açık olmayabilir, bu da aslında engellenmediğiniz anlamına gelir. Ayrıca engellenmiş bir kişi tarafından aramalar ve durum güncellemeleri, size görünmez ve gönderdiği mesajlar size iletilmez ve hiç bir zaman size teslim edilmez. Öncelikle sizi engelleyen kişinin son görülme veya çevrimiçi durumunu sohbet ekranında göremeyeceğinizi belirtelim. Aynı şekilde bu kişinin profil fotoğrafında yaptığı değişiklikleri de göremezsiniz.

Sizi engelleyen kişiye gönderdiğiniz mesajlar ise her zaman tek bir onay işaretiyle kalır. Son olarak engellenme halinde arama girişimlerinizin de hiçbirinin gerçekleşmeceğini de söyleyelim. Her ne kadar başka ihtimaller de olsa, bir kullanıcıda yukarıdaki göstergelerin tümünü görüyorsanız, bu sizi engellediği anlamına gelebilir. Tüm bunlara rağmen birinin sizi engelleyip engellemediğini doğrudan WhatsApp’tan öğrenmeniz mümkün değil. Şirket, kullanıcıların gizliliğini korumak için bir kişiyi engellediğinizde bunun başkaları tarafından anlaşılamaması için birtakım düzenlemelere gitti.

Son görülme ve çevrimiçi olup olmadığını kontrol edin:

WhatsApp’ta engellenip engellenmediğinizi anlamak için öncelikle şunu yapmalısınız. WhatsApp’ta sizi engelleyip engellemediğini merak ettiğiniz kişinin sohbet sayfasına girin. Son görülme tarihini kontrol edin. Son görülme tarihinin olmaması halinde engellenme ihtimaliniz bulunur. Ama son görülme zamanı WhatsApp’ta gizlilik ayarları kısmından kapatılmış da olabilir.

Bundan ötürü son görülme zamanının olmaması kesinlikle engellendiğiniz anlamına gelmez. Sizi engelleyen kişi asla çevrimiçi görünmez. WhatsApp’ta bir kişiye ait son görülme zamanını ve çevrimiçi durumu göremiyorsanız engellenme ihtimaliniz artar. Ama yine de bu aşamaya kadar net bir tahmin yürütmemelisiniz.

Mesajın iletilip okunduğunu takip edin:

WhatsApp’ta sizi engellediğini düşündüğünüz kişiye mesaj atıp da cevap alamıyorsanız bu durumda onay işaretlerine dikkat etmeniz gerekebilir. Eğer siz bu kişiye bir mesaj attığınızda iki tik oluyorsa yanılıyor olabilirsiniz. Bu iki tik mesajın alıcının telefonuna ulaştığı anlamına gelir. Ama burada tek tik oluyorsa ve kişinin son görülme tarihini, çevrimiçi durumunu da göremiyorsanız engellenme konusunda olasılık artar.

Arkadaşlar bu günler için var:

WhatsApp’ta sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin numarasını bir başka WhatsApp kullanan arkadaşınızın cep telefonuna kaydedebilirsiniz. Bu yolla bu kişinin profil bilgilerini kontrol edin. Eğer bu arkadaşınızın telefonunda son görülme tarihi, çevrimiçi bilgileri ve ek olarak güncel profil fotoğrafı görünüyorsa bu kişinin sizi engellediği yönünde kesin bir tahmin yürütebilirsiniz.

Numaranızı silmediğinden emin olmalısınız:

Son aşamada bu durumla ilgili dikkat edilmesi gereken nokta ise; WhatsApp uygulamasında olan gizlilik ayarları bölümünde kişinin durumu, güncel profil fotoğrafı yalnızca kendi rehberinde yer alan kişilere açık olabilir. Bu da kişinin kendi telefon rehberinde kayıtlı olmayanlara profili kapalı demektir.

WhatsApp’ta silindiğini nasıl anlarsın diye merak ediyorsanız gizlilik ayarlarını sadece rehberinde kayıtlı olan kişilere açık olacak şekilde güncelleyen kişinin profil fotoğrafına, son görülme tarihine ve durumuna bakmanız yeterli. Eğer bunları başkaları görebiliyor ve siz göremiyorsanız bu kişi sizin numaranızı silmiş ama engellememiştir.

WhatsApp’ta birini engelleme işlemi nasıl yapılır?

  • Adım #1: WhatsApp’ı açın, Diğer seçenekler > Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Engellenmiş kişiler’e dokunun.
  • Adım #2: Ekle’ye dokunun.
  • Adım #3: Engellemek istediğiniz kişiyi rehberinizde arayın veya seçin.
  • Adım #4: Alternatif olatak, bu kişiyle bir sohbet açın, ardından kişinin adına ardından Engelle’ye dokunun.

WhatsApp’ta bir kullanıcının engelini nasıl kaldırırım?

  • Adım #1: WhatsApp’ı açın, Diğer seçenekler > Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Engellenmiş kişiler’e dokunun.
  • Adım #2: Engelini kaldırmak istediğiniz kişiyi seçin.
  • Adım #3: Alternatif olarak, bu kişiyle bir sohbet açın, ardından kişinin adına ardından Kişinin Engelini Kaldır’a dokunun.

WhatsApp’ta engellediğiniz kişilerin engelli oldukları sürede size gönderdikleri mesajları, aramaları ve durumlarını göremeyeceğinizi belirtmeden geçmeyelim.

Bu yazımızda ise sizlerle popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta engellendiğinizde yada birini engellediğinizde başınıza gelebileceklerden bahsettik. ‘WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım?’ diye merak ediyorsanız yukarıda aktardığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bir başka yazımızda buluşuncaya dek sağlıcakla kalın.