Sizlere şubat ayında aktardığımız bir haberimizde Microsoft’un antivirüs, anti zararlı yazılım programı Microsoft Defender‘ın mobil tarafta da Android ve iOS tarafına yolunu bulacağından bahsetmiştik.

Uygulama, en sonunda yazılım ön izlemesi olarak Google Play Store‘daki yerini “ücretsiz” olarak aldı. Ancak buradaki “ücretsiz” kısmı sizi yanıltmasın çünkü uygulama, sadece Microsoft 365 E5 lisansı olan kurumlar için kullanılabilir durumda.

Microsoft Defender, Google Play Store’a geldi

Microsoft Defender’ın Play Store’daki açıklama kısmı da hedef kitlesini oldukça açık ve net bir şekilde belirtiyor:

“Bu uygulama, ücretsiz bir uygulama değildir ve yalnızca geçerli bir Microsoft 365 E5 lisansı atanmış işletme / işletme kullanıcıları içindir. Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP, Advanced Threat Protection), kurumsal kullanıcıların kötü amaçlı uygulamalar, onlardan bilgi çalmaya çalışabilecek tehlikeli web siteleri gibi siber güvenlik tehditlerinden korunmasına yardımcı olur. Ayrıca Güvenlik Operasyonları ekiplerinin işletmedeki siber güvenlik olaylarını önlemesine, tespit etmesine ve araştırmasına olanak tanıyan bir platformdur.”

Microsoft Defender da tıpkı Google Play Protect gibi yüklenmiş tüm APK’ler için bir tarama işlemi gerçekleştiriyor. Ayrıca Android işletim sisteminde nasıl çalıştığı henüz bilinmese de dâhili bir web filtresi de bulunuyor.

Ayrıca Microsoft Defender’ın öne çıkan birkaç özelliği ise şöyle;

  • Kullanıcıları, cihazına yüklenebilecek veya kullanıcının cihazına kopyalanabilecek kötü amaçlı, potansiyel olarak istenmeyen uygulamalar ve APK’ler konusunda otomatik olarak uyarır
  • SMS / WhatsApp / Tarayıcı / E-postadan tıklanabilecek kötü amaçlı web sayfalarını otomatik olarak engeller
  • Microsoft Defender Güvenlik Merkezi portalında tek bir sekmeden raporlama imkânı için Microsoft Defender ATP ile yerleşik entegrasyon sağlar