Casa Systems ve Ericsson ile iş birliği yapan Qualcomm, mmWave üstünde dünyanın ilk uzatılmış menzilli 5G NR veri aramasını başarıyla tamamlayarak önemli bir kilometre taşına ulaşmış oldu.

Bu önemli gelişmedeki veri araması, 3,8 kilometrede tamamlanarak mmWave’in genişbant endüstrisindeki devrim yapabilecek yeteneklerini de göstermiş oldu. Qualcomm, yayınladığı basın açıklamasında buluşun, sabit telsizin yaygın genişbant seçeneği olarak küresel ağ operatörleri tarafından sunulabileceğini söyledi.

Kırsal alanlara ulaşımı kolaylaştıracak

Devdiscourse’ta yer alan habere göre ağ operatörleri, hâlihazırda var olan ağlarından sabit telsiz servisler dağıtmak için faydalanabilecekler. Ayrıca servislerini kentlerden kırsal alanlara kadar rahatlıkla genişletebilecekler. Qualcomm Technologies’in kıdemli yöneticisi Gautam Sheoran, bu gelişmeyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu büyük gelişmenin, uzatılmış menzilli 5G veri transferi için mmWave’den faydalanmanın ilk adımı olması, Casa Systems ve Ericsson ile iş birliğimiz sabit genişbant servislerin şehirlere, banliyölere ve kırsal çevrelere uygulanmasına yardımcı olacak.”

Yeni gelişme sayesinde sabit kablosuz erişimi müşteri tarafı teçhizatlarının, geleneksel genişbant ile ulaşmanın zor olduğu yerlere ulaşması bir hayli kolaylaşacak. Ayrıca sabit genişbant servisleri ve 5G ağ altyapılarının şehirlerde, banliyölerde ve kırsal alanlarda gelişmesini sağlayacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre uzatılmış menzilli veri araması, 20 Haziran 2020’de Avustralya’da gerçekleştirildi. Bu çalışmada Ericsson’un Air5121 ve Baseband 6630 ticari donanımlarının yanı sıra Qualcomm QTM527 mmWave anten modüllü Qualcomm Snapdragon X55 5G Modem-RF System‘dan gücünü alan 5G CPE cihazından faydalanıldı. CASA Systems yöneticisi Steve Collins, bu veri bağlantısındaki teknolojinin, mmWave’in 5G ağlarının dünya genelinde oynayacağı kritik rolün altını çizdi.