Microsoft, bundan yaklaşık 4 ay önce bugüne kadarki en güçlü dizüstü bilgisayarı Surface Book 3’ü tanıtmıştı. Gücüne rağmen 17,5 saat batarya ömrü sunan Microsoft Surface Book 3, bünyesinde 10. nesil Intel Core işlemci barındırıyordu. Ekran kartı kısmındaysa kullanıcılar GeForce GTX veya Quadro RTX arasında seçim yapabiliyorlardı.

Bugün ortaya atılan iddialara göreyse şirket, bu yıl bitmeden daha küçük ve daha az performans sunan yeni bir dizüstü bilgisayarını daha tanıtacak. Windows Central’ın haberine göre Microsoft’un yeni Surface dizüstü bilgisayarı, 12,5 inçlik ufak bir ekrana sahip olacak.

Fiyatı 500 – 600 dolar seviyesinde olacak:

Haberin detaylarına göre bilgisayar, Intel’in 10. nesil Core i5 işlemcisine ev sahipliği yapacak. Cihazın işlemcisine 4 GB RAM ve 64 GB’lık depolama alanı eşlik edecek. İddiaya göre Microsoft, donanımından da anlaşılabileceği üzere yeni bilgisayarıyla özellikle öğrencilere odaklanacak. Bilgisayar, Windows 10’u S modunda çalıştıracak.

Microsoft’un yeni bilgisayarı hakkında atılan iddia yalnızca cihazın donanımı hakkında değildi. İddiaya göre şirket, yeni dizüstü bilgisayarını 500 – 600 dolar (yaklaşık 3.750 – 4.500 TL + vergiler) seviyesinde bir fiyat etiketiyle piyasaya sürecek. Yani şirketin beklenen yeni bilgisayarı, diğer bilgisayarlarına göre daha ucuz olacak.

Tabii yukarıdaki donanım özelliklerini okuyunca bazı özellikler size yetersiz gelmiş olabilir. Ancak Microsoft’un her Surface cihazında olduğu gibi yeni bilgisayarında da çeşitli RAM ve depolama alanı seçenekleri sunmasını bekleyebiliriz. Ancak bu özelleştirmelerin ne kadara patlayacağı şu an için bilinmiyor.

Microsoft’un yeni Surface dizüstü bilgisayarını önümüzdeki ekim ayında çevrimiçi bir etkinlikle tanıtması bekleniyor. Şirketin yeni Surface bilgisayarıyla birlikte diğer donanımlarını ve aksesuarlarını da tanıtması etkinlikte beklenenler arasında. İlerleyen günlerde Microsoft’un yeni bilgisayarı hakkında mutlaka daha fazla bilgi edineceğiz.