ABD’nin Çinli şirketlere açtığı ikinci savaşın kurbanı, son yılların en popüler sosyal medya platformlarından TikTok oldu. Donald Trump’ın aldığı karar sonrasında TikTok’a, ya ABD merkezli bir şirkete satılması gerektiği ya da ABD sınırları içerisinde kullanılamayacağı söylendi. Gelen son haberlerse, TikTok’un satış dışında çözüm arayışları içerisinde olduğunu gözler önüne seriyor.

Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre ByteDance, TikTok’un ABD operasyonlarını ABD’li bir şirkete satmak yerine, farklı bir çözüm arayışı üzerinde çalışıyor. Ayrıca ByteDance yetkililerinin, söz konusu yasağı engellemek adına Donald Trump’la görüşmeye çalıştığı ifade ediliyor. Takvimler 12 Kasım‘a yaklaştıkça ByteDance’ın etekleri biraz daha tutuşacak gibi görünüyor.

Donald Trump’ın ağustos ayında dile getirmeye başladığı mesele, kolay kolay çözüme ulaşacak gibi değil. Çünkü Donald Trump, 12 Kasım tarihine kadar TikTok’un ABD operasyonlarının, ABD’li bir şirket tarafından satın alınması talimatını verdi. Bu arada Çin hükümeti de bunun tam tersi bir uygulama içerisinde. Yani Çin hükümeti, Çinli şirketlerin ABD’ye satılmasını zorlaştırıp, bu tür durumlara engel olmaya çalışıyor.

Wall Street Journal’da yer alan iddialara göre ByteDance yönetimi, TikTok’un ABD uygulamalarını satmak yerine, platformu yeniden yapılandırmak istiyor. Hatta şirket, bunu sağlarken TikTok’un azınlık miktardaki hissesini ABD’li bir şirkete devretmeye de hazır durumda. ByteDance, TikTok’a azınlık oranda sahip olacak ABD’li şirketin, kullanıcı verilerini koruyabileceğini düşünüyor.

CNBC tarafından yapılan bir paylaşıma göreyse ABD hükümeti, böylesi bir duruma da karşı değil. Üstelik hükümet ile ByteDance, tüm çözümleri de masaya yatırmış durumdalar. Ancak yapılan görüşmelerin nasıl sonlanacağı, TikTok’un ABD’deki geleceğinin ne olacağı şu an için belirsizliğini koruyor.

Bu arada, TikTok meselesi için Çin hükümeti de devreye girmiş gibi görünüyor. Hatta iddialara göre Çin yönetimi, ABD’ye yönelik bazı yeni ihracat kuralları getirerek, TikTok’un satışına engel olmaya çalışacakmış. Ancak az önce de dediğimiz gibi şu an için hiçbir şey kesin değil. TikTok’un ABD’deki geleceği hala hükümet yetkililerinin elinde. Önümüzdeki günler, hatta belki de saatler, ABD’den gelecek haberlerle gündemi değiştirebilir gibi görünüyor.