Mobil oyun sektörü her geçen gün biraz genişlerken Türkiye de bu pazardaki pastadan kendi düşeni almaya çalışıyor. Hatta istatistiklere göre Türkiye’deki mobil oyun sektörü, her yıl 1 milyar dolar civarında gelir elde etmeye başladı. Google Play Store’da yer alan istatistiklere bakıldığında ise Türk geliştiricilerin oyunlarının, dünya ortalamasının neredeyse iki katı ilgi gördüğü anlaşılıyor.

IFASTURK tarafından yapılan bir araştırma, Türk geliştiricilerin yayınladığı mobil oyunların indirme sayılarını gözler önüne seriyor. Google Play Store’dan alınan istatistikler sonucunda oluşturulan araştırma, Türk geliştiriciler tarafından piyasaya sürülen mobil oyunların her birinin, 759 bin 470 kişi tarafından indirildiğini ortaya koyuyor. Bu indirme sayısını dünya geneline vurduğumuzda ise her oyunun ortalama olarak 423 bin kişi tarafından indirildiği görülüyor. Bu sonuçlar, Google Play Store’da bulunan  2584 Türk geliştiricinin, dünya ortalamasından daha fazla ilgi gördüğü anlamına geliyor.

Google Play Store’da yer alan istatistiklere göre Türk geliştiricilerin mobil oyunları, beğenilme noktasında da ortalamanın üzerinde. Küresel çaptaki oyun derecelendirme ortalamalarının 3,7 olduğunu açıklayan IFASTURK, bunu Türk oyunlarına indirgediğinde 3,91 sonucuna ulaşıldığını söylüyor. Görünüşe göre Türk geliştiriciler, mobil oyunseverleri memnun etmeyi de başarıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan IFASTURK Kurucusu Mesut Şenel’e göre Türk geliştiriciler, oyunlarının sadece yüzde 3’ünü ücretli olarak yayınlıyorlar. Ancak geliştiricilerin yayınladıkları oyunlarda yüzde 87 oranında reklama yer verdiklerini söyleyen Şenel, bunun dünya genelinin üzerinde olduğunu ifade ediyor. Ayrıca oyunların yüzde 28’inde ödeme sisteminin olduğunun altını çizen Şenel, bunun da dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ifade ediyor. 

Mesut Şenel’in bu konudaki diğer açıklamaları şu şekilde: 

Oyun sektörünün çok büyük bir potansiyeli mevcut. Önümüzdeki senelerde Ticaret Bakanlığı’nın da oyun ve uygulama girişimleri için başlattığı ‘Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği’ ile bu sektörün ivmeleneceğini göreceğiz. IFASTURK olarak girişimcilerin kendi markalarını oluşturmaları, teşviklerden ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanmaları için destek vermeye devam edeceğiz. Oyun sektörünün ülke ekonomisindeki payının artması için daha fazla girişimciye ihtiyaç var.