Koronavirüs salgınının global çapta bir krize dönüşmesiyle birlikte en çok talep gören teknoloji ürünlerinden birisi de oyun bilgisayarları oldu. Evlerine kapanan halk keyifli vakit geçirmenin yolunu oyun bilgisayarları ve konsollarda buldu.

Ucuza oyun bilgisayarı almak isteyenler buraya!

Doğal olarak bu süreçte oyun bilgisayarlarının fiyatı da arttı. Peki hala ucuza oyun bilgisayarı almak mümkün mü? Elbette evet. Yapmanız gereken tek şey nereye bakacağınızı bilmek.

Günümüzde hali hazırda çıkmış olan bütün oyunları oynayabileceğiniz bir bilgisayarı 7.000 TL’den başlayan fiyatlarla almanız mümkün. Dilerseniz uygun fiyatlı oyun bilgisayarları listesine buradan göz atabilirsiniz.

Elbette alacağınız bilgisayarda dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz bazı özellikler olacak. Bunlardan en önemlisi de ekran kartı. Mümkünse ve bütçenizi fazla zorlamayacak ise GTX 1650 ekran kartı olan bir PC almanızı tavsiye ederiz. Yani en dip kriterinizin bu kart olması gerekiyor.

Elbette bütçeniz biraz daha genişse ışın izleme desteğine sahip RTX’li bilgisayarlara da göz atabilirsiniz.

RAM tarafında ise kesinlikle 8 GB’ın altına düşmemeniz gerekiyor. Mümkün olan en kısa sürede de bu miktarı iki katına yani 16 GB’a çıkarmanızı tavsiye ederiz. 16 GB RAM’e sahip bir oyun bilgisayarı muhtemelen sizi 2 – 3 yıl daha rahat bir şekilde götürecektir.

İşlemci tarafında ise 8 veya 9. nesil i5 işlemciler bile işinizi fazlasıyla görecektir. Yani illa 10. nesil i7 olan bir PC almak için kasmayın. Söz konusu oyun olduğunda önceliğiniz ekran kartı ve RAM olsun. Özellikle ekran kartı ve RAM oyun performansını artıracak önemli konulardan biri olduğu için onlara öncelik vermeniz daha mantıklı olacaktır. Elbette yeni nesil işlemciler de performansa katkıda bulunacak önemli etkenlerden biridir.  

Dahili depolama tarafında ise mutlaka SSD’li bir bilgisayar tercih etmenizi öneriyoruz. Malum artık hız çağındayız. Dolayısıyla bilgisayarınızın hızlı bir şekilde açılmasını, oyunların hızlı bir şekilde yüklenmesini istiyorsanız SSD’den şaşmamanızı tavsiye ederiz. Sabit disklere göre verilere çok daha hızlı erişim imkanı sunan SSD çözümleri bilgisayarınızın hızlı açılmasını ve oyunlarda çok daha hızlı yükleme sürelerine ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Uygun fiyatlı oyuncu bilgisayarları ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.