Televizyon temizlenirken gözden kaçırılmaması gereken noktaları sıralayan teknoloji üreticilerinin tavsiyeleri üzerine, kullanıcıların televizyon temizliği yaparken dikkat etmesi gereken ipuçlarını sizler için sıraladık.

TV’ler nasıl temizlenir? Bu 10 kurala dikkat!

Bilindiği üzere kullanmakta olduğumuz televizyonlar, malesef çok kısa süre içinde tozlanmaktadır. Bu tozlanmayı kısa süre içinde temizlemeliyiz, aksi taktirde bu tozlar TV’nizde kalıcı izlere sebebiyet verebilir. Eğer televizyonlarınızı kısa aralıklarla ve doğru yöntemlerle temizlerseniz, TV’nizin ömrünü uzatabilir veriminin düşmesini engelleyebilirsiniz.

Ciddi fiyat bedeli ödeyerek aldığımız televizyonlarımızı uzun süre ve yüksek verimde kullanmak istiyorsak, sizler için aşağıda yer verdiğimiz bu 10 kuralla uymanız faydalı olacaktır. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan bu 10 kuralın neler olduğuna hep birlikte göz atalım.

  1. Öncelikle temizliğe başlamadan önce TV’nizin fişini çekmeniz olası riskleri azaltacaktır. (Ürünün su almaması gereken kısmının su alması ile kısa devre, elektrik çarpması vb)
  2. Temizleyiciyi direkt olarak ürünün yüzeyine sıkmayın. Aksi halde televizyonun yapısında solma ve bozulma, ekranın yüzeyinde de soyulma meydana gelebilir.
  3. Ürünü, yumuşak bir bez kullanarak ve sadece bir monitör temizleyicisi ile temizleyin. Eğer TV temizleyicisinden başka bir temizleyici kullanmanız gerekirse su ile 1:10 oranında seyreltin.
  4. Ürünü temizlerken mutlaka fişini çekin. Aksi halde elektrik şoku veya yangın meydana gelebilir.
  5. Ürünü temizlerken, elektrik kablosunu çekin ve kuru bir bezle yavaşça temizleyin.
  6. Balmumu, benzin, alkol, tiner, böcek ilacı, yağ veya temizleyici gibi kimyasalları asla kullanmayın. Bunlar ürün yüzeyinin görüntüsünü değiştirebilir, ürünün üzerindeki etiketlerin soyulmasına neden olabilir
  7. Ürünün gövdesi kolayca çizilebildiğinden, sadece belirtilen türde bezler kullanın.
  8. Bezi, sadece çok az miktarda su ekleyerek kullanın. Bezde herhangi bir yabancı madde olması durumunda ürün çizilebileceğinden, temizliğe başlamadan önce bezi iyice sallayın
  9. Ürünü temizlerken suyu doğrudan ürünün ana gövdesinin üzerine spreyle serpmeyin.
  10. Ürünün içine su girmediğinden ve ürünün ıslak kalmadığından emin olun. (Bu durumda elektrik şoku, yangın veya bir arıza meydana gelebilir)