Tesla ile ulaşım tarihinin en iddialı elektrikli otomobillerini, insanları uzaya gönderen ilk özel şirket SpaceX ile yeniden kullanılabilen roketleri, Boring Company ile trafik sorununa çözüm getiren tünelleri… Elon Musk'ın bir yönetici olarak meziyetleri çok olmalı ki tüm bu süreçlerin en tepesinde yer alıyor. Elbette yönettiği şirketlerde dünyanın en iyi mühendisleri, astronomları çalışıyor.

Girişimcilik yolculuğuna X.com ile başlayıp online ödeme sistemlerini geliştiren Elon Musk, bugünün online bankacılık sistemlerinin temellerini atan ilk isimler arasında. Yani Musk'ın yolculuğunda edindiği tecrübeler, bugünkü şirketlerine, yatırımlarına yön veriyor. Bu tecrübeler sayesinde de dünyanın en zengin insanları arasında yer almayı başarıyor. Kendisini diğer zenginlerden ayıran en önemli noktası ise otokrat, kuralcı ve askeriye mantığına sahip olmayan bir yönetim anlayışı benimsemesi.

49 yaşındaki girişimcinin şirketleri hakkında daha anlatacağımız çok şey var. Dünyanın en büyük bataryası, yapay zekalar, güneş enerjisi kiremitleri derken bu liste uzar… Bunları saymak ve her yeni başarısını okumakla yetinmek yerine, bizzat kendisinin ağzından başarı tavsiyelerini dinleyebiliriz.

“Uzun toplantılar insanların zamanını boşa harcar”

“Büyük ve aşırı gündem içeren toplantılar, dev şirketlerin en büyük sorunlarındandır ve zamanla bu toplantıların kalitesi kötüleşir. Tüm büyük toplantılardan kurtulun ve toplantıları olabildiğince kısa sürede bitirmeye çalışın. Son derece acil bir konuyla uğraşmadıkça sık sık toplantı yapmaktan kurtulun. Acil durum çözüldüğünde toplantı sıklığı hızla düşmelidir.”

“Toplantıya katılmanız gerekmiyorsa, katılmayın”

Herhangi bir değer oluşturmadığınız bir toplantıdan çıkın veya görüşmeyi bırakın. Bir yerden çıkıp gitmek kabalık değil, birini zorla tutmak ya da kalarak vakit kaybetmek ve kaybettirmek kabalıktır.”

“Kafa karıştıran jargonlardan kaçının, basit konuşun”

“Nesneler, yazılımlar veya işlemler için kısaltmalar ya da anlamsız kelimeler kullanmayın. Genel olarak, açıklama gerektiren her şey iletişimi engeller. İnsanların Tesla'da çalışmaları için bir sözlüğü ezberlemelerini istemiyoruz.”

“Komuta zincirinin yapıların, işleri daha az verimli hale getirmesine izin vermeyin”

“İletişim, 'komuta zinciri' aracılığıyla değil, işin yapılması için gerekli olan en kısa yoldan geçmelidir. Komuta zincirini dayatan herhangi bir yönetici, yakında kendilerine başka yerlerde iş arayacaklar (Tesla yöneticilerini kastediyor. Bu satırları bütün çalışanlar okuyor)”

“Biriyle iletişime geçmeniz gerekiyorsa, bunu doğrudan yapın”

“Sorunların ana kaynağı, insanlar arasındaki iletişimin zayıf olmasıdır. Bunu çözmenin yolu, tüm seviyeler arasında serbest bilgi akışına izin vermektir. Birimler arasında bir şeyler yapmak gerektiğinde böyle yapılar, hep bir üst merci ile konuşmak zorundadır. İşi asıl yapan insanlar önce birim yöneticilerine, onlar müdürlerine, müdürler genel müdürlerine, genel müdürler de başkanlarına derken ortalık çok karışır. Süper aptalca şeyler yaşanır. Doğrudan konuşmak ve sadece doğru şeyi yapmak gerekiyor”

“Aptal kuralları izleyerek zaman kaybetmeyin”

“Daima rehberiniz olarak sağduyuyu seçin. Eğer bir 'şirket kuralı' söz konusuysa, belli bir durumda gülünç bir şeye neden olacaksa o kuralı çiğnemelisiniz veya değiştirmelisiniz.”