Kıyamet, herkesin kabul ettiği ancak ne zaman gerçekleşeceği bilinmeyen bir olay. Bazı kesimler, kıyametten sonra kimsenin hayatta kalmayacağını bazı kesimlerse çok az sayıda da olsa insanın bu sürecin ardından hayatta kalacağını düşünüyorlar. Hatta bu bağlamda tasarlanmış özel sığınaklar da var. Bu da akıllara doğrudan, Kuzey Kutbu'nda yer alan “Svalbard Küresel Tohum Bankası“nı getiriyor.

Kuzey Kutbu'nda yer alan ve “Kıyamet Deposu” olarak da bilinen Svalbard Küresel Tohum Bankası, kale gibi yapısıyla zarar vermenin pek de mümkün olmadığı bir sığınak ve burada 1 milyonun üzerinde tohum örneği bulunuyor. Olası bir felakette yaşamın devam ettirilebilmesi için oluşturulan Kıyamet Deposu artık, sadecetohumları depolamıyor.

Svalbard Küresel Tohum Bankası'nın çok yakınlarında, terk edilmiş bir de kömür madeni var. Bu kömür madeni, artık Svalbard Küresel Tohum Bankası ile birlikte yol alıyor. Ancak bu kömür madeninde herhangi bir tohum bulunmuyor. Dünyanın en büyük açık kaynaklı kod deposu olarak bilinen ve Microsoft'un sahibi olduğu GitHub, sunucularındaki tüm kodları bu kömür madenine kurduğu bir tesise aktarmaya başladı. Amaçsa “GitHub Kuzey Kutbu Kod Deposu“nu oluşturmak.

Konuyla ilgili açıklamalar, GitHub Stratejik Programlar Müdürü Julia Metcalf tarafından yapıldı. Hazırladığı bir blog yazısında süreçten bahseden Metcalf, temel görevlerinin açık kaynak kodlu yazılımları gelecek nesiller için korumak olduğunu ifade ediyor. Metcalf'e göre yapılan çalışma, GitHub'da yer alan açık kaynaklı kodları bin yıl koruyacak.

Aslına bakacak olursak GitHub'ın bu projesi, ilk kez geçtiğimiz yıl sonunda duyurulmuştu. Duyurudan sonra ilk kod sevkiyatı gerçekleşmiş ve GitHub, ilk kod sevkiyatında açık kaynaklı kod havuzlarından 6.000 tanesini söz konusu depoya taşımıştı.

Şimdi ise GitHub'ın yeni sevkiyatı kapsamında kodlar, piqlFilm olarak bilinen dijital arşiv filmlerine yazılmış bu bağlamda oluşturulan 186 rulo ile toplamda 21 TB'lık veri yedeklenmiş. Yedeklenen verilerin içerisinde hangi açık kaynaklı kodların bulunduğu bilinmiyor. GitHub, sürecin ne zaman tamamlanacağına dair de bir açıklama yapmadı.