Dev teknoloji şirketi Intel, bugün yayınladığı ikinci çeyrek finansal raporunda yatırımcılarına kötü bir haber verdi. Şirket, bu bağlantıdan da ulaşabileceğiniz finansal raporundaki açıklamalarında 7 nm teknolojisinin kullanılacağı işlemciler için yapılan planların 6 ay ertelendiğini duyurdu.

Intel'in aldığı son kararla birlikte 7 nm işlemcilere geçiş için başta belirlenen hedef, ertelemelerle birlikte toplamda 12 ay geride kalmış oldu. Intel, AMD ve NVIDIA gibi rakiplerinin işlemcilerde 7 nm teknolojiye geçtiği şu dönemde önümüzdeki aylarda da 10 nm teknolojisiyle işlemci üretmeye devam edecek.

Toplamda 1 yıl ertelendi:

Tom's Hardware'in yaptığı habere göre Intel CEO'su Bob Swan, finansal raporu paylaştığı sırada 7 nm üretim sürecinde verimin azalmasına yol açan bir 'hata modu' bulduklarını açıkladı. Bunun sonucunda Intel, Bob Swan'ın üçüncü parti dökümhaneler olarak tanımladığı 'beklenmedik durum planlarına' yatırım yaptı.

Intel tarafından alınan bu kararla birlikte şirketin 7 nm teknolojisini kullanarak üreteceği işlemciler 2022 yılının sonu veya 2023 yılının başında ancak üretime girebilecek. Bunun yanı sıra 7 nm teknolojisi kullanılarak üretilecek GPU'larsa Bob Swan'ın açıklamasına göre 2021'ın sonu ya da 2022'nin başında kullanıcılara sunulacak.

Intel'in 2022 yılında piyasaya sürmeyi hedeflediği 7 nm sunucu işlemcileriyse diğer işlemciler gibi 2023 yılında karşımıza çıkacak. Öte yandan rakip şirket AMD'nin daha gelişmiş 5 nm teknolojisiyle üretilen işlemcilerinin 2022 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Intel'in 10 nm masaüstü işlemcileri Alder Lake serisi de 2021 yılının ikinci yarısında ancak piyasaya sürülecek.

İşlemci devlerinin yeni rakibi olacak teknoloji devi Apple, geçtiğimiz aylarda Intel'in işlemcilerini bırakarak kendi üretimi olacak ARM tabanlı 7 nm işlemcilere geçiş yapacağını açıklamıştı. Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında Intel'i oldukça zorlu zamanlar ve rakiplerin beklediğini söyleyebiliriz.