Platforma eklediği yeni özellikler kadar hakkında açılan davalarla da sık sık gündeme gelen Facebook, yine bir dava ve tazminat cezası ile gündemde. Hakkında 2015 yılında açılan bir dava sonuçlanan Facebook, 650 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum bırakıldı.

Facebook'un yüz tanıma teknolojisini merkezine alan davaya göre şirket, kullanıcıların verilerini toplamadan önce herhangi bir bilgilendirme yapmıyor ve kullanıcının rızasını sormuyor. Bu durum, ABD'nin Illinois eyaletindeki gizlilik yasalarına aykırı bulundu ve Facebook, para cezasına çarptırıldı.

Facebook, geçtiğimiz yıl itibarıyla kullanımdan kaldırılan “Etiket Önerme” adlı özellik ile kullanıcılar bir fotoğraf yüklediklerinde arkadaşlarını yüzlerinden tanıyıp kullanıcılara arkadaşlarını etiketlemek isteyip istemediğini soruyordu. Özellik, etiket için kullanıcıların fikrini sorsa da fotoğraftaki yüzleri taramak için kimsenin fikrini sormuyordu.

Edinilen bilgilere göre Facebook, Illinois eyaletindeki 2011 yılı itibarıyla Facebook'a fotoğraf yükleyen tüm kullanıcılarına 400 dolar kadar ödeme yapacak. Şirket, ilk etapta ceza için mahkeme ile 550 milyon dolar değerinde bir anlaşma yapmış olsa da ceza sonradan 100 milyon dolar daha yükselmiş ve 650 milyon dolar olarak resmiyet kazanmış.