Qualcomm imzalı Snapdragon işlemciler, piyasadaki birçok Android akıllı telefona güç vermesiyle biliniyor. ABD merkezli yarı iletken üreticisinin elinde orta segmentten amiral gemilerine kadar pek çok farklı türde işlemci bulunuyor. Bu işlemciler içinden en merak edileniyse amiral gemilere güç veren Snapdragon 800 serisi oluyor.

Bu kapsamda Qualcomm, yılın ikinci yarısında piyasaya sürülecek Android amiral gemilerine güç verecek olan Snapdragon 865+ modelini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Tanıtımın üzerinden henüz iki hafta gibi az bir süre geçmesine rağmen şirketin bir sonraki amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 875'in detayları ortaya çıktı.

Snapdragon 875 neler sunacak?

İddiaların kaynağı, daha önceleri birçok isabetli tahmin yapmış sızıntılarla ünlü veri madencisi Roland Quandt'tan geliyor. Quandt'a göre 5 nm'lik üretim sürecinden çıkacak olan Snapdragon 875'in (SM8350) tüm üretim süreci 'Lahaina' kod adıyla birlikte yürütülüyor. Snapdragon 875'e kod adını veren Lahaina, aynı zamanda Hawaii adalarında bulunan bir şehir olarak biliniyor.

İşlemcinin donanım kısmına geldiğimizde Qualcomm'un yeni Cortex X1 ve Cortex A78 olmak üzere büyük bir çekirdek mimari kombinasyonu sunacağı bildiriliyor. Cortex A77 çekirdeğinden %30, Cortex 78'den %23 daha fazla performans sunduğu söylenen Cortex X1 çekirdeğinin, makine öğrenme kabiliyetinin de Cortex A78'den iki kat daha fazla olduğu söyleniyor.

Aktarılan bilgiler arasında Qualcomm'un Snapdragon 875G'de harici bir ana bant tasarımı kullanmayacağı, ana bant yongasının performansta iyileştirmeler yapmak için işlemciye entegre edileceği yer alıyor.

ABD merkezli işlemci üreticisi Qualcomm, amiral gemisi sınıfı işlemcilerini genellikle yıl sonuna doğru tanıtıyor. Bu sebeple Snapdragon 875'in de diğer amiral gemisi işlemcilerde olduğu gibi yıl sonunda tanıtılması, 2021'in ilk çeyreğinde de akıllı telefonlardaki yerini alması bekleniyor.