Özellikle son birkaç yıldır ülkemizde sıfır otomobil almak iyice zor bir hal almaya başladı. Gerek artan vergiler, gerekse de araçlara gelen zamlarla çok yüksek fiyatlara sahip olabildiğimiz bu otomobilleri, genelde bankaların sağladığı kredi seçenekleriyle alabiliyoruz. Bu noktada bankalardan da önemli bir karar çıktı. 

Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota’nın araçlarının fiyatlarında zam yapmasının ardından Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank; bu marka araçlara verilen kredi paketlerini durdurma kararı aldı. 3 banka tarafından yapılan açıklamada, 1 Ekim 2019’dan itibaren Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi ürününün müşterilere sunulmaya başlandığı açıklandı. 

Bankalardan ortak açıklama yapıldı

Türkiye’de üretim yapan otomotiv markalarına sunulan kredi işbirliği ile ilgili açıklama yapan 3 banka, şu ifadelere yer verdi:

Anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel / kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 ila yüzde 0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan işbirlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır.”

“Paketin amacına aykırı hareket edildi”

Müşterilerin otomotiv firmaları tarafından getirilen fiyat artışı nedeniyle mağduriyet yaşamaması gerektiğini bildiren bankalar, paketin amacına aykırı hareket edildiğini söyledi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın yaptığı açıklama şöyle:

Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu. Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür. Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır.

Yapılan açıklamayla beraber, bundan sonra vatandaşlar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota araçlarını uygun kredilerle satın alamayacak.