Uzmanlar, sıvı ile temas eden telefonları hayata döndürmek için kullanıcıların yapması ve yapmaması gerekenleri adım adım aktarıyor. İşte yapılması ve yapılmaması gerekenler;

Suya düşen telefonunuzu kurtaracak önemli adımlar neler?

Bilindiği üzere telefonları suya düşürmek sıkça karşılaşılan bir sorun. Telefonların sıvı ile teması olduğunda bilinçsizce yapılan ilk işlemler, telefonunuzda telafisi olmayan ciddi hasarlara neden oluyor. 

Suya düşürdüğünüz telefonun içinde çok önemli mailleriniz, birbirinden değerli anılarınız ve fotoğraflarınız yer alıyor ve bunları kurtarmak istiyorsanız dikkat!

Kullanıcıların içgüdüsel olarak paniğe kapılıp birçok hata yaptığını aktaran uzmanlar, sıvı ile temas eden telefonları hayata döndürmek için kullanıcıların yapması ve yapmaması gerekenleri adımlar halinde aktarıyor. Dilerseniz sözü hiç uzatmadan bu adımların neler olduğuna hep birlikte göz atalım. İşte o adımlar;

Telefonunuz sıvı ile temas ettiğinde yapmanız gerekenler

  1. Telefonunuzu bir an önce sudan çıkarmaya bakın.
  2. Telefonunuzu hemen kapatın ve kesinlikle açmayın.
  3. Bataryayı, SD kartı ve SIM kartınızı acilen çıkarın.
  4. Telefonunuzu havlu ile kurutun. Ardından telefonunuzu pirinç dolu bir kabın içine koyarak 24 saat boyunca burada tutun. Pirinç telefonunuz içinde kalan su ve nemi emecektir.

Telefonunuz sıvı ile temas ettiğinde bunları kesinlikle yapmayın

  1. Telefonunuzu açmaya çalışmayın.
  2. Telefonunuzu pirinç dolu kaseye koymayın.
  3. Telefonunuzu kedi kumu içine ya da silika jel içine koymayın.
    (Bu doğrultuda tavsiyeler var, ancak bu çözümler sadece geçicidir ve telefonunuzu nihai arızalardan kurtarmaz.)
  4. Telefonunuzu kesinlikle saç kurutma makinası vb. cihazlar ile kurutmaya çalışmayın.

Sonuç olarak bu anlamda yapılan çalışmalar, telefonunuzu sadece hava ile kendi kendine kurumaya ayarlamanın daha fazla su çıkardığını ve daha doğru bir yöntem olduğunu gösteriyor.