ABD merkezli teknoloji devi Apple, yeni bir veri ve aktarma ve şarj kablosunu piyasaya sürdü. Şirket, “Thunderbolt 3 Pro” olarak isimlendirdiği bu kablo ile kullanıcılara ciddi anlamda yüksek hızlı veri aktarımı sunuyor. Ayrıca 2 metre uzunluğundaki siyah renkli bu kablo, örgülü yapısıyla tüketicilere yüksek dayanıklılık sunacak gibi görünüyor.

Thunderbolt 3 Pro, DisplayPort çıkışını ve USB 3.1 Gen 2 veri aktarımını destekliyor. Normal koşullarda bu veri hızı 10 Gbps'ye ulaşırken Thunderbolt 3 uyumlu cihazlar, 40 Gbps'ye kadar veri aktarımı yapabiliyor. Bu da kullanıcılar açısından özellikle de büyük boyutlu verilerde zamandan tasarruf sağlıyor. Peki Apple'ın yeni kablosu nasıl görünüyor?

Thunderbolt 3 Pro'nun Türkiye fiyatı da belli oldu

Yeni kablosu için ciddi bir bedel ödenmesini isteyen Apple, Thunderbolt 3 Pro kabloların fiyatını 129 dolar (ürünün Türkiye fiyatı 1.229 TL) olarak belirlemiş durumda. Bu fiyatın biraz tartışmalı olduğunu ifade edebilir. Çünkü bu kablo, temelde iPad ya da Mac bilgisayarları başka bir kaynağa bağlamak için tasarlanmış durumda. Peki Apple, bir kablo için neden bu kadar yüksek bir bedel istiyor olabilir?

Apple, piyasaya ilk kez bir Thunderbolt 3 kablo sürmüyor. Şirket, geçtiğimiz dönemlerde 2 metre uzunluğunda Belkin Thunderbolt 3 kabloyu 595 TL karşılığında piyasaya sürmüştü. Ancak bu kablo DisplayPort veya USB 3.1 Gen 2 desteğine sahip değildi. Ayrıca bu kablo örgülü yapıda değildi ve veri aktarım hızı, bir hayli düşüktü. Ayrıca şirket, yine örgülü olmayan yapıdaki 80 santimetre Thunderbolt 3 kablosunu 299 TL karşılığında satıyor. İşte bu farklılıklar, yeni kabloyu çok daha değerli hale getiriyor.