Dünyanın önde gelen iş dergilerinden bir tanesi olan Capital, her yıl düzenli olarak Capital500 araştırması yapıyor. Bu araştırma sonucunda da Tükiye'nin en büyük 500 şirketi gün yüzüne çıkmış oluyor. Şirket şimdi, 2019 yılı için yaptığı araştırmanın sonucunu açıkladı ve Türkiye'nin geçtiğimiz yıldaki en büyük 500 şirketini açıklamış oldu. Capital Dergisi'nin açıkladığı sonuçlar, 2019 yılında da zirvenin değişmediğini gösteriyor.

Şirketlerin 2019 yılındaki cirolarına göre yapılan araştırmaya göre Tüpraş, 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da Türkiye'nin en büyük şirketi olmayı başardı. Tüpraş'ı ise Türkiye'nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları takip etti. Bu iki dev şirketin hemen ardındansa Petrol Ofisi ve Opet'in geldiğini görüyoruz. Ayrıca listenin altıncı sırasında da Shell & Turcas Petrol'ün olması, Türkiye'nin en büyük 10 şirketinin 4'ünde akaryakıt şirketlerinin bulunduğunu ortaya koyuyor.

İşte Türkiye'nin en büyük 10 şirketi

Capital500 sıralamasının beşinci sırasında BİM Birleşik Mağazalar, altıncı sırasında az önce de belirtmiş olduğumuz gibi Shell & Turcas Petrol, yedinci sırasında Ford Otosan, sekizinci sırasında Ahlatçı Kuyumculuk, dokuzuncu sırasında Arçelik ve onuncu sırasında da RC Rönesans İnşaat bulunuyor. Yapılan araştırmaya göre Capital500'ün ilk on sırasında, sadece 4 şirketin yeri değişmiş durumda.

Capital500 sıralamasının detaylarına baktığımız zaman, Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin 66 tanesinin, gıda ve içecek üzerine çalıştığını görüyoruz. Bu sektörü ise 52 şirketle enerji takip ediyor. Türkiye'deki en büyük 500 şirketi gösteren listede en çok yer alan üçüncü sektörse, 46 farklı şirketle otomotiv olarak karşımıza çıkıyor.

Capital Dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye'nin en büyük 500 şirketindeki büyüme ve karlılık durumu daralmış durumda. Araştırma, Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin 2019 yılındaki ciro artışının yüzde 16.3 büyüdüğünü ortaya koyuyor. Ancak bu duruma cirosal büyüme hızı olarak baktığımızda düşüş görüyoruz. Önceki yıla oranla yüzde 15 düşüş yaşayan cirosal büyüme, 2019 yılında yüzde 2.1 olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye'nin en büyük 500 şirketi, sadece ciro açısından sıkıntılı bir süreçte değiller. Öyle ki şirketlerin karlılık oranları da çok ciddi anlamda düşmüş durumda. Capital500 araştırmasına göre 2018 yılında yüzde 2.4 olarak gerçekleşen net kar artışı, 2019 yılında ise yüzde 6.2 oranında daraldı. Ayrıca 2019 yılında kar-zarar durumunu paylaşan 265 şirketin 39 tanesi, bu yıl zarar ettiğini açıkladı. 

Capital Dergisi tarafından yapılan araştırmanın tüm detaylarını görmek ve sıralamaya giren diğer şirketleri de incelemek için burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.