Sanal sesli asistan denildiğinde akla ilk olarak Google Asistan ve Siri'nin ardından Microsoft'un Cortana'sı geliyor. Ancak Microsoft, sesli asistanı Cortana'yı yeniden değerlendirme sürecine alıyor.

Teknoloji devi, yaptığı duyuruda Android ve iOS uygulamalarını kapatacağını, Harman Kardon Invoke akıllı hoparlörler için de desteğini sonlandıracağını açıkladı. Şirket, ayrıca orijinal Cortana işlevlerini Surface kulaklıklardan da kaldıracağını belirtti.

Microsoft, Cortana'yı yenileyecek

Bu değişiklikler önümüzdeki aylarda hayat bulacak. Microsoft, bundan sonra sesli asistanında Google Asistan ya da Alexa'ya bir alternatif olmaya değil üretkenlikle ilişkili bir asistan olmaya odaklanacak. Bu değişiklikler, bu senenin başlarında Cortana'nın Windows 10 sürümünde yerine getirilmişti.

Yukarıda da söylediğimiz gibi Cortana'yı daha üretkenlik odaklı bir hale getirmek isteyen Microsoft, sesli asistanını Microsoft 365 yazılımının bir parçası olarak revize edecek. Outlook'taki Windows 10 işlevleri ve entegre edilmiş Cortana özellikleri ve Teams uygulamaları ikame olarak çalışıyor. Ancak müzik entegrasyonu ve akıllı ev kontrolü gibi işlevlere sahip olan orijinal Cortana'ya göre daha az özelliği bulunuyor.

Teknoloji devi, daha özelliklere sahip olmasının hâlihazırda var olan yazılımı tamamlamada daha iyi bir ürün ortaya çıkaracağını ve Google, Amazon gibi şirketlerle de direkt bir rekabet içerisinde olmayacağını düşünüyor.

Şirket, Cortana kaldırıldıktan sonra Harman Kardon Invoke hoparlörlere sahip olan kullanıcılara 50 dolarlık bir hediye kartı orijinal Surface kulaklıklara sahip olan kullanıcılara ise 25 dolarlık bir hediye kartı vereceğini duyurdu.