Bilgisayar kullanan hemen herkes, belge düzenleme ya da sunum dosyaları oluşturmak için bazı uygulamalara ihtiyaç duyuyor. Bu uygulamaların başında da tahmin edilebileceği üzere Microsoft Office geliyor. Ancak Microsoft Office'in yüksek maliyetleri, kullanıcıları farklı alternatiflere yönlendiriyor. Bu bağlamda da LibreOffice, başı çeken uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Açık kaynak kodlu bir uygulama olarak karşımıza çıkan LibreOffice, Microsoft Office deneyiminin neredeyse birebir kopyasını sunuyor. Kullanıcılar, bu uygulama sayesinde belgeler oluşturabiliyor, sunumlar hazırlayabiliyor ve hesap işlerine bakabiliyorlar. Geliştirici ekipse yaptığı son bir duyuruyla LibreOffice'in son sürümünün yayınlandığını duyurdu. “LibreOffice 7.0” kullanıcılara pek çok yenilik getiriyor.

Geliştirici ekip tarafından yapılan açıklamalara göre LibreOffice 7.0, ODF 1.3 desteğiyle birlikte geliyor. Bu destek, oluşturulan içeriklerin kaydedilmesi sırasında kullanılabilecek seçenekleri artırıyor. Buna göre kullanıcılar artık, dijital imza desteği ve OpenPGP tabanlı şifreleme gibi özellikleri aktif olarak kullanabiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar, LibreOffice'in son sürümüyle AMD'nin Skia grafik motorunu aktif olarak kullanabiliyorlar. Bu da hem yeniliklerin önünü açıyor hem de kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunuyor.

LibreOffice, Microsoft'un ofis uygulamalarından gelen dosyaları açmakta sorunlar yaşayabiliyordu. Geliştirici ekip, LibreOffice'in son sürümüyle birlikte bu konuda da çeşitli iyileştirmeler yaptı. Bu sayede kullanıcılar, Microsoft Office'in yeni sürümleri kullanılarak oluşturulmuş olan belgeleri, LibreOffice 7.0'de rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Tüketiciler, LibreOffice'e macOS, Windows ya da Linux üzerinden erişebiliyorlardı. Geliştirici ekip, kullanıcıların daha iyi simgelerle karşılaşmasını sağlamak amacıyla da bir çalışma yaptı ve her işletim sistemi için LibreOffice simgelerini yeniledi. Bu sayede uygulama, daha modern bir tasarıma sahip olmuş durumda.

LibreOffice 7.0'nin özellikleri bunlarla sınırlı değil. Geliştirici ekip, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunabilmek için performans iyileştirmeleri yapmış ve bilinen sorunları da gidermiş durumda. Eğer LibreOffice'in son sürümünü kullanmaya başlamak isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanarak LibreOffice'in resmi internet sitesine erişebilirsiniz.