Google’ın Fuchsia adında yeni bir evrensel işletim sistemi üzerinde çalıştığı, söz konusu işletim sisteminin Chrome OS ve Android işletim sisteminin yerini alacağı; akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar gibi bir işletim sistemine ihtiyaç duyan tüm cihazlarda çalışabileceği uzun zamandır konuşuluyor olsa da elimizde çok az somut bilgi bulunuyor.

Google, şu ana kadar Fuchsia konusunda o kadar sessiz bir tutum sergiledi ki Fuchsia’nın gerçek olmadığı ya da Fuchsia’nın her cihazla uyumlu olduğu yönünde de çok fazla iddia ortaya atıldı. Ancak görünüşe göre Google artık Fuchsia’yı en azından eskisi kadar gözlerden uzak tutmak istemiyor.

Bluetooth SIG web sitesindeki Google Fuchsia ürün bilgileri

Google’ın Chrome OS ve Android’in yerini alması beklenen yeni işletim sistemi Fuchsia, kısa süre önce Bluetooth SIG resmi web sitesinde ortaya çıktı. Google Sapphire 1.0 Bluetooth Çekirdek Çözümü olarak isimlendirilen ürünün açıklamasında ise Fuchsia ve Bluetooth 5.0 çekirdek özellikleri için Sapphire 1.0 Bluetooth Çekirdek Çözümü ifadeleri yer alıyor.

Sapphire ismi Fuchsia işletim sistemi ile ilgili ortaya çıkan daha önceki kodlarda da yer aldığı için sürpriz niteliği taşımıyor. Ancak Google’ın bugüne kadar büyük bir gizlilikle yürüttüğü Fuchsia projesini artık resmi olarak gün yüzüne çıkarıyor olması, işletim sistemleriyle ilgili bir dönüm noktasında olduğumuzun habercisi.