Son dönemde özellikle fiyat performansı göz önüne alarak bilgisayar toplayanların gözbebeği olan AMD, yeni bir giriş seviye anakart üzerinde çalışıyordu. Firmanın bu alanda faaliyet gösteren partnerlerinin yakın zaman A520 serisi giriş seviye anakartları piyasaya süreceği ortaya çıktı.

Son dönemde üretimi 500 serisine kayan anakartların fiyatları, özellikle giriş seviyesinde ya da düşük bütçeyle sistem toplayacak olanlar için önemli bir sorun oluşturuyordu. AMD X570 ve B550 platformları pahalı kalırken B450 anakartların da stokları azalmıştı.

Giriş seviyesi A520 anakartlar 18 Ağustos’ta geliyor

A520 anakartlar 100-150 dolar bandının altında yer alacak fiyatlarıyla bütçe dostu olacak. Bu modellerde fiyat performans öne çıkacak. Yeni çipsete sahip ilk anakartların çıkışı ise 18 Ağustos’ta gerçekleşecek.

Tahmin edilebileceği üzere yeni anakartta PCIe Gen 4 bağlantısı bulunmayacak, I/O oranı da diğerlerinden daha yüksek olmayacak. Yine de bu anakartların 3. nesil Ryzen dahil AM4 işlemcileri destekleyeceği ve yeni nesil işlemcilere de uygun olacağı belirtiliyor.

Yeni anakartların gelmesiyle birlikte AMD severler daha değerli ve daha uzun süre kullanabilecekleri, ileride çıkacak işlemciler ile geliştirebilecekleri kartlara sahip olacak. AMD böylece son dönemde yakaladığı ivmeyi devam ettirmeyi planlıyor.

A520 tabanlı kartlar listelenmeye başladı

Öte yandan internette çeşitli satıcıların yeni A520 çipsetlerin kullanıldığı kartları listelemeye başladığı göze çarpıyor. Bu kartlardan biri, 6 faz gücü ve tekli 8-pin bağlantıya sahip olan ASUS PRIME A520M-K oldu. Kart iki DDR4 DIMM yuvasına sahip ve 64 GB kapasiteye kadar destekliyor.

ASRock’ın A520 Mini-ITX ve mATX kartları da internette ortaya çıktı. ASUS’un kartıyla benzer özelliklere sahip olan bu kartın fiyatının ise 100 doların altında olması bekleniyor. Gelecekte bu kartlar hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır.