Koronavirüs salgını, tüm dünyada ekonomik bir daralma yaşanmasına neden oldu. İnsanlar, olası bir ekonomik kriz endişesi ile acil olmayan harcamalardan kaçındılar ve bazı ürünlere olan talep ciddi anlamda düştü.

Arz/talep dengesinin bozulduğu sektörlerden biri de bellek üretimi. DRAMeXchange tarafından aktarılan bilgilere göre bellek sektöründe arz, talebin çok üzerinde çıkmış durumda ve yakın gelecekte bu durumun değişmesi beklenmiyor.

DRAMeXchange’e göre arz/talep dengesinin bozulması, 2020’nin üçüncü çeyreğinde DRAM ve NAND bellek fiyatlarının yüzde 10 düşmesine neden olacak. Üstelik bu fiyat düşüşü 2021’in ilk çeyreğine kadar devam edecek ve düşüşler yer yer yüzde 15 seviyelerini bulacak.

Deutsche Bank analisti Sidney Ho’ya göre özellikle veri merkezleri ve kurumsal müşteriler, ekonomik kriz tahlikesine karşı bellek stoğu yapmış durumda. Dolayısı ile kurumsal ölçekte bir talep artışı pek de mümkün görünmüyor.

DigiTimes da DRAMeXchange’in fiyat düşüşü tahminlerini desteklerken fiyat düşüşünün 2021’in ilk yarısı boyunca devam edeceğini belirtiyor. Ülkemizde satışa sunulan ürünlerin fiyatları kura göre hesaplandığından indirim oranları değişiklik gösterebilir.

Tahminler doğru ise bu sonbaharda bilgisayarınıza yeni bir RAM ya da SSD almak için muhteşem indirimlerle karşılaşabilirsiniz. Yine de en uygun indirimler için Muhteşem Cuma ya da Siber Pazartesi gibi alışveriş günlerini beklemekte fayda olabilir.