Ekran kartı denilince akla gelen ilk marka olan NVIDIA'nın yeni nesil GPU'su RTX 3000 serisinin fiyatı ortaya çıktı. NVIDIA'nın yeni GPU serisinin fiyatlarını ortaya çıkaran kişi ise RTX 3090'ın fotoğraflarını ortaya çıkaran kişiyle aynı. Dolayısıyla ortaya atılan bu fiyatlarla ilgili olarak nispeten güvenilir diyebiliriz, ancak yine de resmi açıklamaya kadar beklemekte fayda var.

Yeni nesil GPU'ların fiyatlarına bakıldığında, son nesille benzer fiyatlara sahip olduğu görülüyor. Ancak RTX 3080 ve RTX 3090'da TITAN alanına çıkılıyor. Üstelik büyük boyutlarını da düşünecek olursak TITAN isminin de yakıştığını söyleyebiliriz.

NVIDIA RTX 3000 serisi fiyatları

Bu nesilde NVIDIA'nın en düşük fiyata sahip kartı 399 dolarlık (vergisiz 2.925 TL) fiyat etiketine sahip. En yüksek fiyatlı ekran kartıysa 1.400 dolarlık (vergisiz 10.265 TL) bir fiyat etiketiyle çıkış yapacak. Tabii bu da şirketin ekran kartları arasında büyük farklar oluşmasına sebep oluyor. Bu da şirketin GPU'larını iki seriye ayırmış olabileceği anlamına geliyor: RTX temelli üst segment seriler ve GTX 11xx halefi serisi.

Wccftech'te yer alan habere göre NVIDIA'nın yeni GPU serisiyle ilgili ortaya atılan bu fiyatlar, RTX 3090'ın RTX 2080 Ti'ya göre sadece %20 daha yüksek performans vermesi sebebiyle çok da mantıklı değil. Tabii NVIDIA'nın elinde henüz oynamadığı bir kozu da olabilir.

Oyuncular, şirketten %30'luk bir performans artışı beklerken fiyatları göz önüne alacak olursak bu artışın %50'den fazla olması gerektiği de söylenebilir. Ayrıca NVIDIA'nın fiyatı belirlemek için rakibi AMD'nin Navi ekran kartlarına nasıl bir fiyat biçeceğini beklemesi de muhtemel.

NVIDIA ekran kartları hakkında bilinenler

Yukarıdaki grafikte NVIDIA'nın yeni ekran kartlarıyla ilgili bilinenler yer alıyor. Henüz nasıl bir isimlendirme yapılacağı bilinmediği için Board ID (devre kartı numarası) kullanılmış durumda. Peki, bu grafikte dikkat çeken ve öne çıkan bilgiler neler?

Görülebileceği gibi yeni serinin parlayan yıldızı PG132-10 olacak. 24 GB vRAM ile gelecek olan ekran kartı, RTX 2080 Ti'ın yerini alacak ve eylül ayının ikinci yarısında kullanıcılarıyla buluşacak. Onun hemen arkasından 20 GB vRAM'li PG132-20 ve 10 GB vRAM'li PG132-30 geliyor. 2080 Super'ın yerini alacak olan bu GPU'lardan ilki ekimin ilk yarısında, ikincisi eylül ortasında çıkış yapacak.

Grafikte yanında yıldız işareti bulunan PG133 ve PG136, henüz onaylanmış değil. Son olarak yukarıda bahsettiğimiz isimlendirmelerin ve fiyatların henüz resmi olarak açıklanmadığını, firmanın son anda değişiklik yapma ihtimalinin de yüksek olduğunu belirtelim.