Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve Fortnite oyunun App Store’dan silinmesine neden olan Epic Games – Apple gerginliğinde yeni bir döneme giriliyor. Epic Games, Fortnine oyununa kendi ödeme sistemini ekleyince Apple tarafından App Store’dan atılmıştı. Bu süreci mahkemeye taşıyan Epic Games uzun yıllar sürecek bir savaşın fitilini de ateşlemişti. Bu tartışmalar sürerken konuyla ilgili bir açıklama da bir diğer ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’tan geldi.

Epic Games’e Microsoft desteği geldi

Mahkemeye sunulan dosyada bulunan bilgilere göre Microsoft, bu savaşta Epic Games’i destekliyor. Bu desteğin en önemli sebebi ise Unreal Engine kullanan ya da kullanacak oyunlara kısıtlama getirilmesi olarak gösteren Microsoft cephesinin bu desteği önemli. Zira bu destek Epic Games’in elini kuvvetlendiren önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Bu tarz davalar uzun yıllar süreceği için sonuçlarının ne olacağını kestirmek zor. Ancak gerek Apple gerekse Google gibi uygulama mağazası sahibi teknoloji devlerinin aldıkları yüzde 30’luk komisyonun tartışılmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.