Özellikle küçük bir ekrana ya da monitöre sahip olan bilgisayar kullanıcıları film izlerken ya da oyun oynarken çok daha büyük bir ekran kullanmak için PC’den TV’ye kablosuz görüntü aktarma işlemini uygulamak istiyorlar. Bilgisayar ekranını televizyona yansıtma, kablosuz görüntü aktarma işlemi kadar başarılı sonuç vermiyor ve görüntü kayıplarına neden oluyor.

Peki, PC’den TV’ye kablosuz görüntü aktarma nasıl yapılır? Bu işlem için kullanabileceğiniz birkaç farklı cihaz var. Her bütçeye uygun modellerini bulabileceğiniz bu cihazlar sayesinden PC’den TV’ye kablosuz görüntü aktarma işlemini sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. Sizin için PC’den TV’ye kablosuz görüntü aktarma işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve kullanabileceğiniz cihazları anlattık.

PC’den TV’ye kablosuz görüntü aktarma nasıl yapılır?

Kablosuz HDMI kitleri ile kablosuz görüntü aktarma:

Kablosuz HDMI kitleri, herhangi bir bağlantıya ihtiyaç duymadan bir bilgisayar ve televizyon arasında görüntü aktarmanızı sağlayan cihazlardır. Piyasada pek çok farklı bütçeye göre kablosuz HDMI kiti bulunuyor. Bunlar arasında sizin için en uygun olan modeli seçerek kablosuz görüntü aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kablosuz HDMI kiti ile kablosuz görüntü aktarma işlemi için HDMI girişine sahip bir bilgisayara ve televizyona ihtiyacınız var. Eğer cihazlarınızı son on yıl içinde aldıysanız bu konuda endişelenmenize gerek yok. Çünkü son yıllarda piyasaya çıkan tüm cihazlar HDMI uyumlu olarak kullanıcıya sunuluyor.

Kablosuz HDMI kitleri ortalam 30 metrelik bir menzil sunarlar. Bu menzil içerisinde bulunan cihazlar arasında kablosuz görüntü aktarma işlemini sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. Elbette, mesafe ne kadar yakın olursa kablosuz görüntü aktarma sonucu elde ettiğiniz sonuç bir o kadar başarılı olur.

Google Chromecast ile kablosuz görüntü aktarma:

Google Chromecast, yeni nesil akıllı cihazlar ile HDMI girişine sahip tüm televizyonları birbirine bağlayabilen bir cihazdır. Oldukça küçük boyutta olan Google Chromecast’i televizyonunuza bağladıktan sonra Mac ve Windows bilgisayarlarınız ile ya da iOS ve Android cihazlarınız ile kolayca kontrol edebilirsiniz. 

Google Chromecast ile kablosuz görüntü aktarmak için Google Chromecast’in ve görüntü aktarımı yapmak istediğiniz cihazın aynı ağa bağlı olması gerekiyor. Televizyon açıldığı an aktif duruma geçen Google Chromecast ile aynı ağa bağlandıktan sonra eşleşebilir ve kablosuz görüntü aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şu an piyasada Google Chromecast 3. nesil modeli bulabilirsiniz. Google Chromecast 3. nesil çok daha gelişmiş bir bağlantı hizmeti sunuyor. Farklı teknoloji mağazalarında ve internet sitelerinde Google Chromecast’i değişen indirim ve fiyat avantajlarıyla satın alabilirsiniz.

Oyun konsolları ile kablosuz görüntü aktarma:

PC’den TV’ye kablosuz görüntü aktarma işlemi için kullanabileceğiniz diğer bir cihaz da oyun konsoludur. Hangi markaya ait olduğu fark etmiyor. Oyun konsolları ile kablosuz görüntü aktarma işlemi için tek dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yeni modellerden biri olması.

Steam Link, Microsoft Xbox, Sony Playstation gibi oyun konsolları üzerinden kablosuz görüntü aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Google Chromecast’de olduğu gibi burada da dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, konsolun ve görüntü aktarımı yapmak istediğiniz bilgisayarınızın aynı ağa bağlı olması.

Oyun konsolunuzun gücüne göre bu yöntemi kullanarak birden fazla cihaza kablosuz görüntü aktarma işlemi yapmanız da mümkün. Satın almadan önce bilgisayarın ve konsolun böyle bir işlem için uygun olup olmadığını üreticilerin internet siteleri üzerinden ya da yetkili teknik servislere danışarak öğrenebilirsiniz.

Yansıtma yöntemi ile kablosuz görüntü aktarma:

Yansıtma yöntemi ile kablosuz görüntü aktarma işlemi en sık tercih edilen ve herhangi bir ek cihaz gerektirmeyen bir yöntemdir ancak her zaman başarılı sonuç vermez. Çünkü direkt olarak bilgisayardan televizyona yansıtılan görüntü, adı üzerinde, bir yansıtmadır ve görüntü kalitesi kaybına neden olabilir.

Özellikle bilgisayardan televizyona kablosuz görüntü aktararak oyun oynamak isteyen kullanıcılar, yansıtma yöntemi sonucu gerçekleşen takılmalardan ya da geç yansıtmalardan hiç memnun olmayacaklardır. Fakat yine de uygulanabilir bir yöntem.

Bilgisayarınızdaki yansıtma ekranını açtıktan sonra aynı ağa bağlı olduğunuz televizyonu bulun ve yansıt butonuna tıklayın. Yansıtma çeşitlerinden birini seçtikten sonra kısa sürede bilgisayar ekranınız televizyona yansıyacaktır. Uygulaması kolay ve masrafsız bir yöntem.

Sizin için PC’den TV’ye kablosuz görüntü aktarma işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bu işlem için kullanabileceğiniz farklı cihazları anlattık. Bilgisayardan televizyona görüntü aktarma amacınıza ve bütçenize uygun bir cihaz seçerek kolayca aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.