Uzun bir süredir dünyanın en zengin insanı unvanını elinde tutmayı başaran Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, servetine servet katmaya devam ediyor. Ünlü CEO, şimdi de yeni bir kilometre taşını daha aştı. Amazon hisselerinin çarşamba öğleden sonra yüzde 2 oranında artmasıyla birlikte Bezos’un de net serveti 4,9 milyar dolar artarak 200 milyar doları geçti. 

En yakın rakibi olan Bill Gates’e tam 90 milyar dolar fark atarak dünyanın en zengin kişisi konumunda yalnız kalan Bezos’un net serveti Türkiye saatiyle 20.50’de 204,6 milyar dolara yükseldi. Bezos’un ardından dünyanın en zengin kişisi 116,1 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates. 

Jeff Bezos’un servetinin daha iyi anlaşılabilmesi için şöyle bir hesap da yapabiliriz. Eğer her bir pirinç tanesi 1 dolar olsaydı ve pirinç tanesinin 0,029 grama denk geldiğini kabul etseydik, Bezos’un 5800 ton pirinci olacaktı.

Koronavirüs Jeff Bezos’a yaradı

Koronavirüs salgını pek çok sektörü zor duruma düşürmüş olsa da tüketici alışkanlıklarının değişmesi sayesinde Amazon gibi online alışveriş siteleri çok ciddi kazançlar elde etti. Bu yılın başından beri stokları yüzde 80 oranında artan Amazon, koronavirüs pandemisinden en fazla olumlu etkilenen şirketlerden biri oldu. Öyle ki 1 Ocak’ta net serveti kabaca 115 milyar dolar olan Bezos, aradan geçen 8 aylık süreçte servetine hemen hemen 90 milyar dolar daha eklemeyi başardı.

Boşanma davası olmasaydı çok daha fazla zengin olacaktı

Bezos, geçen sene tarihin en pahalı boşanma davasını yaşamıştı. Eski eşi MacKenzie Scott’tan ayrılırken Amazon hisselerinin yüzde 25’ini vermeyi kabul eden Bezos, şu anki değeriyle eski eşine hemen hemen 63 milyar dolar vermiş oldu. Yani bu ayrılık yaşanmasaydı Bezos’un net serveti 267,6 milyar dolar olacaktı.