Daha önceleri birçok farklı sızıntıyla karşımıza çıkan AMD’nin Cezanne kod adlı yeni nesil Ryzen 5000 APU’su bir kez daha ortaya çıktı. 8 Zen 3 çekirdeği ve Vega GPU’nun geliştirilmiş bir sürümüyle Openbenchmarking veri tabanında tespit edilen APU’ya dair bilgiler, Coelacanth’s Dream tarafından Twitter’da ortaya çıkarıldı.

Cezanne kod adıyla anılan AMD Ryzen 5000 APU serisinin önümüzdeki yıl içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu noktada geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir yol haritası, APU’ların 2021 yılının başlarında raflardaki yerini alacağını göstermişti ancak bunun mobil APU serisi mi yoksa masaüstü serisi mi olduğunu bilmiyoruz.

AMD Cezanne Ryzen 5000 APU, 3,6 GHz’de çalışan 8 Zen 3 çekirdeğine ve gelişmiş Vega GPU’ya sahip olacak:

Sızdırılan modelden bahsetmek gerekirse ‘100-000000263-30_Y’ kod adına sahip olan bu model, Zen 3 çekirdek mimarisine dayalı toplam 8 çekirdek ve 16 iş parçacığından oluşuyor. Hız aşırtma değeri şu anda bilinmeyen çipin ayrıca 3,6 GHz’lik bir temel frekans hızına sahip olacağı söyleniyor.

Bu noktada ilk Vermeer örneklerinin 4,9 GHz’e ulaştığını görmüştük. Ek olarak Ryzen 7 4750G’nin hız aşırtmayla maksimum 4,4 GHz’e ulaştığını düşünürsek, Cezanne APU’ların hız aşırtmayla 4,5 GHz frekans hızını kolayca geçebileceğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte APU’nun GPU tarafında Renoir APU’larla aynı Vega revizyonuna sahip olacağını söylemek mümkün.

Cezanne ailesi hem yeni hem de gelişmiş çekirdek teknolojileri kullanırken mobil ve masaüstü platformları için FP6 ve FP4 platformlarına güvenecek. APU’ların tanıtım tarihi henüz netlik kazanmasa da AMD’nin önce Zen 3 masaüstü CPU’ları tanıtması, takip eden süreçte Zen 3 APU’ların mobil ve masaüstü platformları için piyasaya sürülmesi bekleniyor.