Haziran ayında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen geliştirici konferansı WWDC 2020’de önümüzdeki iki yıl içinde MacBook modellerinde Intel’in x86 tabanlı işlemcilerinden kendi ARM tabanlı işlemcilerine geçeceğini açıklayan Apple, ARM tabanlı ilk MacBook’ları beklediğimizden daha erken karşımıza çıkarabilir.

The China Times tarafından aktarılan bilgilere göre Apple, Tonga kod adlı ilk ARM tabanlı MacBook modeli üzerinde çalışmaya başladı ve bu cihaz, 2020 sona ermeden piyasaya sürülecek. İddiaya göre TSMC tarafından üretilen A14X işlemciden güç olacak olan 12 inç Retina ekranlı MacBook, ARM işlemci sayesinde tek şarjla 15-20 saat kullanım süresi sunacak.

“ARM tabanlı MacBook’un ağırlığı 1 kilogramın altında olacak”

Yine The China Times’a göre ARM tabanlı 12 inç MacBook, 1 kilogramın altındaki ağırlığı ile oldukça kolay taşınabilir bir cihaz olacak. Ayrıca yeni MacBook’a güç verecek Apple A14X işlemcinin yeni nesil iPad Pro’da da kullanılacağı ifade ediliyor. The China Times, Apple tedarikçilerinden aldığı bilgilere göre ARM tabanlı MacBook’un 2020 bitmeden piyasaya sürüleceğini belirtti.

Yeni MacBook, x86 yerine ARM tabanlı işlemci kullanacağından özellikle güç tasarrufu konusunda büyük bir avantaj sağlayacak. Şu an için ARM tabanlı MacBook’ların nasıl bir performans sunacağını, ne gibi arayüz değişiklikleriyle geleceğini bilmiyoruz ancak Apple’ın böyle bir geçiş gerçekleştirirken tüketici memnuniyetini gözardı etmeyeceğine şüphe yok.