Son yıllarda özellikle ekran teknolojilerinde büyük gelişmeler yaşanıyor. Tabii bu gelişmeler dizüstü bilgisayarlarda da yolunu buluyor. Bunun son örneklerinden bir tanesini Alienware sundu. Şirket, 360 Hz ekran tazeleme hızı teknolojisini, son dizüstü bilgisayarıyla kullanıcılarına sunuyor.

Alienware Area-51m R2 ve m17 E3 modellerinin her ikisi de 360 Hz FHD panelleri destekleyerek, e-spor havasını dizüstü bilgisayar oyuncularının ayaklarına kadar getirecek. Şirketin bu teknolojisini sunduğu tek ürünü dizüstü bilgisayarı değil ayrıca oyuncu monitörü de oldu.

360 Hz ekran tazeleme hızına sahip Alienware dizüstü bilgisayar

İlk olarak dizüstü bilgisayarlara bakacak olursak; Area-51m R2, Intel’in 10. nesil Core i9 CPU’sundan gücünü alacak ve grafik tarafında NVIDIA GeForce RTX GPU’larını kullanacak. m17 R3 modeli ise gücünü Intel’in 10. nesil Core H ve HK serisinden alacak.

360 Hz ekran tazeleme oranı, özellikle e-sporcular ve rekabetçi oyun oynamayı seven kullanıcılar için oldukça ideal ve yeterli olacaktır. Şu anki oyuncu monitörleri 240 Hz ekran tazeleme oranı sunduğunu düşünecek olursak dizüstü bilgisayarlar için oldukça önemli bir ilerleme diyebiliriz ki Alienware, 360 Hz teknolojisine sahip dizüstü bilgisayar sunan ilk şirketlerden bir tanesi.

360 Hz ekran tazeleme hızına sahip Alienware oyuncu monitörü

ABD merkezli şirketin 360 Hz teknolojisini sunduğu bir diğer ürünü de oyuncu monitörü oldu. Alienware 25 Gaming Monitor, 360 Hz ekran tazeleme teknolojisinin yanı sıra NVIDIA’nın Reflex Latency Analyzer’ını da destekliyor. Bu sayede kullanıcılar, sistem gecikmeleri ve performanslarıyla ilgili daha fazla veriye ulaşabiliyor.

Yukarıda da söylediğimiz gibi şu an oyuncu monitörlerinin birçoğu 120 Hz ile 240 Hz arasında bir ekran tazeleme oranı sunuyor. Ancak ASUS’un Swift 360’ı, Acer’ın Predator X25’iyle birlikte Alienware 25, bu çıtayı daha da yukarı çıkarıyor.

Şirket, ayrıca 360 Hz’e gerek yok diyenler için 240 Hz ekran tazeleme oranına sahip iki oyuncu monitörü daha tanıttı: Alienware 38 Curved Gaming Monitor ve Alienware 27 Gaming Monitor. Her iki ekran da NVIDIA G-Sync Ultimate ve VESA DisplayHDR 600 sertifikalarına sahip. Boyutları farklı olan bu iki monitörden Alienware 27, ayrıca uçtan uca tasarımına sahip.