Microsoft, bu zamana kadar ki en çok sevilen ve en çok kullanılan işletim sistemlerinden bir tanesi olan Windows XP‘yi 2001 yılında piyasaya sürmüştü. İşletim sistemi o kadar çok sevildi ki 2014 yılında Microsoft tarafından desteği sona erdirilse de halen birçok kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Microsoft’un 2015 yılında piyasaya sürdüğü en güncel işletim sistemi Windows 10, NetMarketShare verilerine göre %56,42’lik bir pazar payıyla en çok kullanılan işletim sistemi konumunda bulunuyor. Onu, yine Microsoft’un en çok sevilen işletim sistemlerinden bir tanesi olan Windows 7, %26,03’lük bir pazar payıyla takip ediyor. Peki Windows XP?

Windows XP pazar payı

NetMarketShare’in Ağustos 2020 verilerine göre, 19 yaşındaki Windows XP’nin pazar payı %1,26. XP’nin ne kadar hatırı sayılır bir paya sahip olduğunu göstermek için ufak bir kıyaslama yapmak gerekirse Windows XP’den çok daha genç olan Windows 8 %0,57, ChromeOS %0,42 ve Windows Vista %0,12’lik pazar paylarına sahip.

Techradar’da yer alan habere göre şu an dünya genelinde 2 milyardan fazla bilgisayar bulunduğu tahmin ediliyor. Eğer ki bu tahminler doğruysa dünya genelinde halen 25,2 milyon bilgisayarda Windows XP bulunuyor. Microsoft’un 6 sene önce bu işletim sistemine desteğini kestiğini düşünecek olursak 25 milyondan fazla cihaz korunmasız demek oluyor.

Verilere bakıldığında Microsoft’un masaüstü ve dizüstü işletim sistemleri arasında büyük bir pazar hâkimiyetine sahip olduğu görülüyor. İlk iki sırada toplam pazarın %82’sini oluşturan Windows 10 ve Windows 7 bulunurken onları %3,49 ile MacOS X 10.15 takip ediyor. Onun hemen ardından yine bir Microsoft ürünü olan Windows 8.1 %3,21lik pazar payıyla yer alıyor.