IFA 2020, alınan hijyen tedbirleri ve özel kısıtlamalarla koronavirüs salgınına rağmen geçtiğimiz günlerde Berlin’de başlamıştı. 3-5 Eylül tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilere açan fuarda yeni ürünlerini tanıtacak firmalardan biri de Huawei’ydi. Çin merkezli teknoloji devinin bu etkinlikte yeni nesil Kirin 9000 amiral gemisi yonga setini tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Huawei, 3 Eylül’de şirketin yeni nesil amiral gemisi yonga setini tanıtacağını doğrulasa da duyuru hiçbir zaman gerçekleşmedi. Böylelikle Huawei, yıllar sonra ilk kez yeni nesil bir amiral gemisi yonga setini tanıtmamış oldu. Çin merkezli bir medya kuruluşuna göre planlardaki bu ani değişikliğin ardında birkaç ana neden bulunuyor.

Huawei, Kirin 9000 yonga setini neden tanıtmadı?

Çin medya kuruluşuna göre Huawei’nin planlarında değişikliğe gitmesindeki ilk ana neden, şirketin yeni yonga seti ile istenmeyen ilgiyi üstüne çekmek istemiyor olması. İkinci nedense Çinli şirketin, TSMC’nin gerekli birimleri kısıtlı zaman çerçevesi içerisinde teslim edebileceğinden tam olarak emin olmaması.

Bildiğiniz gibi Trump yönetimi, geçtiğimiz günlerde alınan yeni kararla birlikte ABD yazılımı veya donanımını kullanan şirketlerin 14 Eylül’den sonra Huawei ile iş yapmasına izin vermeyeceğini açıklamıştı. Bu kararın ardından Huawei ile en büyük iş ortaklarından biri olan TSMC’nin yolları ayrılmış ve Huawei artık Kirin yongalarını üretemeyeceğini açıklamıştı.

Gelen son bilgilere göre TSMC, siparişleri yerine getirmek ve gerekli miktarda çipi teslim edebilmek için fazla mesai yapıyor. Bu nedenle Huawei Mate 40 serisinin lansmanı şimdilik planlanan programa göre devam ediyor.

Kirin 9000’in duyurulmaması birçok kişi için hayal kırıklığı yaratmış olabilir zira yonganın, TSMC’nin 5 nm üretim sürecine dayanan dünyanın ilk yonga seti olması bekleniyordu. Yonga üreticisinin 15 milyon adetlik sipariş aldığı söyleniyor.