Geliştiriciler için tek kart bilgisayarlar sunan Banana Pi, 3,6 x 2,4 inç boyutlarındaki yeni tek kart bilgisayarı Banana Pi BPI-M5’i duyurdu. Linux ve Android  işletim sistemleri için destek sunan Banana Pi BPI-M5, BPI-M4 ile karşılaştırıldığında iki kat daha fazla depolama, dört kat daha fazla RAM, daha hızlı bir ethernet ve yeni bir işlemci sunuyor. 

2 GHz hızında dört adet Cortex-A55 çekirdekli Amlogic S905X3 işlemciden güç alan  Banana Pi BPI-M5, grafik tarafında ise 650Mhz Mali-G31 MP2 GPU’ya güveniyor. 4 GB LPDDR4 RAM’e sahip olan tek kart bilgisayar, 64 GB’a kadar 16 GB eMMC belleğe ve 256 GB’a kadar microSD kart desteğine sahip.

Bir adet HDMI 2.0 girişine sahip olan BPI-M5, bu sayede HDR, CEC, EDID formatlarında 4K 60Hz’e kadar görüntü oynatabiliyor. Ses çıkışı için ise HDMI girişinin yanı sıra 3.5 mm kulaklık girişi de bulunuyor. Kartın üzerinde dört adet USB 3.0 girişi de yer alıyor.

Reset, güç ve u-boot olmak üzere üç farklı fiziksel düğmeye sahip olan tek kart bilgisayarın üzerinde güç ve aktivite takibi için iki ayrı LED, şarj için ise 15W güç aktarımı sunan USB Type-C girişi bulunuyor. 92x60mm boyutlarındaki kartın boyutu ise 48 gram.

Bu yılın başlarında tanıtılan ODROID-C4 ile büyük oranda benzerliğe sahip olan Banana Pi BPI-M5’in fiyatı henüz açıklanmadı ancak BPI-M4, 38 dolarlık bir çıkış fiyatına sahipti ve BPI-M5’in de benzer bir fiyata sahip olması olası.