Yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Series S ile ilglii birçok bilgi resmi olarak açıklanmış ancak Türkiye fiyatları belli olmamıştı. Yurtdışı fiyatları sırasıyla 499 ve 299 dolar olan konsolların Türkiye fiyatı açıklandı.Bu sefer de bizi şaşırtmayan fiyatlar cep yakacak cinsten.

Yine üzdü: Xbox Series S ve Series X Türkiye fiyatları açıklandı

Ailenin güçlü modeli olan Xbox Series X‘in Türkiye fiyatı 7.499 TL olarak açıklanırken, ailenin küçük kardeşi olan Xbox Series S‘in fiyatı 4.599 TL olarak duyuruldu.

Her iki konsol da dünya ile aynı anda 10 Kasım 2020 tarihinde satışa sunulacak. Konsollara geçtiğimiz aylarda getirilen ek verginin Ekim ayı itibariyle yüzde 50’den yüzde 20’ye düşürüleceği biliniyor. Yani konsolların vergisi yüzde 20 oranında hesaplanarak fiyatı belirlenmiş oluyor. Bu da fiyatlarda ek bir indirim yapılmayacağı anlamına geliyor. Her iki konsolun da Türkiye’de ön siparişe açıldığını ve 22 Eylül’den itibaren ön siparişle satın alınabileceğini belirtmek isteriz.  

Bu fiyatlarla konsol almak biraz zor gibi görünüyor. Xbox rakibi olan PlayStation 5‘in Türkiye fiyatının henüz belli olmadığını da belirtelim. Ancak onun fiyatının da Xbox Series X civarında olması bekleniyor.

Oyun da lüks oldu

Elbette konsolları satın aldıktan sonra verimli kullanabilmek için bir de Xbox Game Pass paketi almanız gerekiyor. Türkiye’de iki farklı Xbox Game Pass paketi bulunuyor: Xbox Game Pass Ultimate için ayda 44.99 TL ödemeniz gerekiyor. Konsol için geçerli olan Xbox Game Pass için de ayda 29 TL ödemeniz gerekiyor. Yani yıllık maliyete baktığımızda Game Pass Ultimate için 539.88 TL, Xbox Game Pass için de 348 TL gibi rakamlar ortaya çıkıyor. Uzun lafın kısası Türkiye’de oyun oynamak da lüks bir faaliyet haline geldi.  

Peki siz bu fiyatları nasıl buldunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.