Güney Koreli teknoloji devi Samsung Grup’un ekran üretimi ve geliştirilmesinden sorumlu alt şirketi Samsung Display, yeni bir duyuru yayınlayarak 1.4 mm katlama yarıçapı ile dünyanın en küçük katlama yarıçapına sahip OLED ekranını ticari kullanıma sunduklarını açıkladı.

Sizlerin de bildiği üzere geçtiğimiz yıl tanıtılan Samsung Galaxy Fold’daki OLED ekranın geniş katlama yarıçapı nedeniyle cihaz katlandığında ortaya geniş bir boşluk yer alıyordu. 1.4R katlanabilir OLED ekrana sahip olan Galaxy Z Fold 2’de ise bu boşluk, minimal seviyelere düşürülmüş durumda.

Samsung, daha düşük katlama yarıçapı için tüm tasarım ve teknolojilerini yeniledi

Katlanabilir akıllı telefonlarda kullanılan paneller birkaç katmandan oluşur ve bu katmanlar katlandığında iç tarafta büzülme gerilimi, dış tarafta ise uzama gerilimi oluşur. Panel ne kadar katlanırsa ve katlama yarıçapı ne kadar küçük olursa, katlama gerilimi denen toplam gerilim de o kadar yüksek olur.

Samsung Display tarafından aktarılan bilgilere göre yukarıda anlattığımız gerilim faktörü, içe doğru katlanan bir akıllı telefon üretmeyi, dışa doğru katlanan bir akıllı telefon üretmekten daha zor hale getiriyor. Samsung, Huawei Mate X gibi dışa katlanan bir telefon yerine içe katlanan bir telefon üretmeye kararlı olduğundan daha düşük bir katlama yarıçapı için tüm malzeme, tasarım ve diğer teknolojileri optimize etmek zorunda kaldı.

Samsung Galaxy Z Fold 2’nin 200 bin katlamaya dayanıklı olduğu onaylandı

Ayrıca yine Samsung Display tarafından aktarılan bilgilere göre 1.4R katlanabilir OLED ekran, bağımsız bir sertifika kuruluşu olan Bureau Veritas tarafından 200 bin katlamaya dayanıklı olduğuna dair resmi onayını almış durumda. 

Ayrıca 1.4R katlanabilir OLED ekran, sadece yüzde 6,5 mavi ışık emisyonu ile İsviçreli sertifika kuruluşu olan SGS’den de Eye Care Display (Göz Koruyucu Ekran) sertifikası almış durumda.

1.4R katlanabilir OLED ekran kullanan ilk telefon Galaxy Z Fold 2 inceleme videosu